Stres a vysoká teplota. Lajka pred 60 rokmi zomrela krutou smrťou

Myšlienky vraha
Myšlienky vraha Zdroj: AP/NASA

Ruskí vedci vybrali desať psích kandidátov, ktorých neskôr testovali na to, ako znášajú veľké prevýšenia.

Na let pripravovalo špeciálne laboratórium celkovo desať psov. Vedci zámerne vybrali na tento účel túlavých psov, ktorí podľa nich mali zniesť tvrdšie podmienky než plemenné druhy. Víťazom sa stala dvojročná Lajka s hmotnosťou šesť kilogramov.

Štart sa uskutočnil mesiac po vypustení prvej umelej družice Sputnik-1 z budúceho kozmodrómu Bajkonur. Družica zostala na obežnej dráhe Zeme až do 14. apríla 1958, keď zhorela v atmosfére. Medzitým vykonala 2370 obletov planéty.

Ruskí vedci vybrali desať psích kandidátov, ktorých neskôr testovali na to, ako znášajú veľké prevýšenia. Psov každý deň ukladali na niekoľko hodín do malých kontajnerov, v ktorých mali letieť do vesmíru.

Nakoniec sa rozhodli pre Lajku, ktorej fotky na špici rakety Sputnik deň pred odletom obleteli celý svet. Lajka sa zapísala do histórie zároveň ako prvý živý tvor, ktorý vo vesmíre zahynul, keďže vtedajšia technológia neumožňovala bezpečný návrat.

Lajka zomrela krutou smrťou

Poltonový Sputnik vyštartoval 3. novembra 1957 z kozmodromu Bajkonur aj s Lajkou na palube. Počas navádzania na dráhu však preťaženie spôsobilo, že tep a rýchlosť dychu malého psíka sa až strojnásobil, píše portál idnes.cz.

Ruskí lekári pôvodne predpokladali, že Lajka vydrží vo vesmíre približne päť dní. Po pár hodinách však už bolo jasné, že pes sa vo vesmíre určite necíti dobre. V kabíne Sputniku sa neúmerne zvyšuje množstvo oxidu uhličitého a stúpa aj vlhkosť. Po piatich až siedmych hodinách Lajka nevykazuje žiadne známky života. Umrela na stres a prehriatie. Neskoršie simulácie dokázali, že ju zabila najmä vysoká teplota.

V roku 2008 odhalili Lajke pamätník na základni ruských vzdušných síl pri Moskve, kde ju pripravovali na let. Dielo má podobu psa stojaceho na špici rakety. Lajka je stvárnená aj na Pamätníku dobyvateľov kozmu v Moskve.

MOSKVA/TASR, idnes.cz

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti