Najväčší dražený diamant kúpil neznámy Číňan cez telefón

zimbabwe_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Bol vsadený do náhrdelníka zo smaragdov a ďalších diamantov.

Najväčší diamant, aký sa kedy dostal na dražbu, predali v utorok (14. 11.) večer na aukcii v Ženeve za 28,7 milióna eur.

S odvolaním sa na aukčnú sieň Christie's o tom informovala agentúra DPA s tým, že pokiaľ ide o výšku sumy, ide o svetový rekord v tejto kategórii.

Nový majiteľ tento takmer číry diamant vo veľkosti zápalkovej škatuľky kúpil cez telefón a jeho meno nie je známe.

Diamant farby D a typu 11A, teda číry, transparentný a mimoriadne ojedinelý, sa našiel vlani vo februári v diamantovej bani Lulo v Angole. Následne tento drahokam s hmotnosťou 404 karátov skúmali odborníci v Antverpách.

V New Yorku ho neskôr skupina desiatich odborníkov zmenila do súčasnej podoby: 163-karátový diamant nazvaný The Art of Grisogono bol vsadený do náhrdelníka zo smaragdov a ďalších diamantov.

Zdroj: TASR/AP

Jemne ružovkastý diamant, známy ako Le Grand Mazarin, (Veľký Mazarin) dala do dražby jedna z európskych šľachtických rodín. Bližšie informácie o majiteľoch sieň Christie's odmietla zverejniť, dodala len, že nešlo o nemeckú rodinu.

Le Grand Mazarin pochádza z indickej bane Golla Konda (iným názvom Gólkonda, v anglickom prepise Golconda), ktorá je známa aj ako nálezisko iných slávnych diamantov - našiel sa tam napríklad aj Koh-i-Noor.

Zdroj: TASR/AP

Prvým známym majiteľom predaného diamantu bol francúzsky kardinál Jules Mazarin, ktorý ho pred svojou smrťou v roku 1661 odkázal francúzskej korune. Patril Ľudovítovi XIV., ktorý zmenil zámok vo Versailles na pompézne kráľovské sídlo, i Ľudovítovi XVI., ktorý bol počas Veľkej francúzskej revolúcie popravený. Vlastnil ho aj cisár Napoleon.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Diamant

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.