Mali nimi kontrolovať deti, namiesto toho odpočúvali učiteľov. Smart hodinky v Nemecku zakázali

Dieťa so smart hodinkami.
Zdroj: shutterstoc.com/LightField Studios

Predávajú sa aj na európskom trhu.

Nemecký federálny úrad Bundesnetzagentur zakázal predaj detských smart hodiniek s funkciou odpočúvania. Podľa neho tieto produkty ohrozujú súkromie detí a okolia, informuje pcwelt.de.

Hodinky, ktoré sa predávajú aj na európskom trhu, sú určené najmä pre deti vo veku od 5 do 12 rokov. Majú SIM kartu a obmedzené telefónne funkcie. Tieto sú nastavené a kontrolované prostredníctvom aplikácie.

Disponujú funkčnosťou, ktorá umožňuje rodičom iniciovať na diaľku a nepozorovane jednosmerný hlasový hovor z hodiniek na ich telefón a tajne monitorovať dieťa počúvaním zvukov jeho okolia.

"Podľa našich vyšetrovaní hodinky používajú napríklad rodičia na počúvanie učiteľov v triede," vysvetľuje pre portál Jochen Homann, prezident federálnej sieťovej agentúry. Tá zároveň odporúča školám, aby venovali väčšiu pozornosť hodinkám s funkciou odpočúvania medzi študentmi.

Ktokoľvek, kto má takéto "odposluchové hodinky", ich musí okamžite zničiť, varuje úrad. Podľa legislatívy ide totiž o zakázané odpočúvacie zariadenia respektíve neautorizované vysielacie zariadenia.

BERLÍN/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Smart hodinky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.