Roskosmos nemá spojenie s družicou Meteor

Podľa odborníkov sa mohla objaviť porucha v raketovom pohone družice.

S ruskou družicou Meteor, ktorú v utorok z kozmodrómu Vostočnyj do vesmíru vyniesla nosná raketa Sojuz-2.1b, sa nedarí nadviazať spojenie. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa štátnu korporáciu Roskosmos.

Zdroj spresnil, že podľa odborníkov sa mohla objaviť porucha v raketovom pohone Fregat, ktorý mal družicu dostať z dočasnej na definitívnu obežnú dráhu. Agentúra Roskomos uviedla, že družica sa na dočasnú obežnú dráhu dostala, potom sa s ňou však nepodarilo nadviazať spojenie, pretože na definitívnej obežnej dráhe sa nenachádza.

Zdroj pre Interfax dodal, že riadiace centrum letov situáciu analyzuje.


Agentúra TASS zasa uviedla, že pokiaľ sa nespustil raketový pohon, družica sa už mohla zrútiť do oceánu, alebo sa môže pohybovať po neplánovanej obežnej dráhe.

Po štarte nosnej rakety z kozmodrómu Vostočnyj Roskosmos oznámil aj úspešné oddelenie časti s hlavnou družicou Meteor-M, ktorá má hmotnosť takmer tri tony a je určená na predpovedanie počasia. Na orbite mala slúžiť päť rokov.

Nosná raketa Sojuz-2.1b do vesmíru okrem Meteoru vynášala aj ďalších 18 zariadení - nanodružíc - z rôznych krajín. Trosky nosnej rakety by sa mali do Tichého oceánu zrútiť v utorok popoludní SEČ.

Prvý štart z tohto kozmodrómu sa uskutočnil vlani v apríli, keď raketa Sojuz-2.1a, ktorá na obežnú dráhu vyniesla tri družice - Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218.

Tento štart sa uskutočnil o deň neskôr, ako bolo naplánované. Odklad spôsobila technická porucha. Odloženie štartu rakety znepokojilo aj samotného ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pricestoval na Vostočnyj, aby túto, podľa slov ruských médií historickú, udalosť sledoval.

Nový kozmodróm Vostočnyj má Rusku zaistiť, aby nebolo úplne odkázané na využívanie Bajkonuru, ležiaceho na území susedného Kazachstanu. Vostočnyj má byť prvou civilnou základňou pre štarty rakiet na území Ruskej federácie.


VOSTOČNYJ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.