Zem pred Vianocami tesne minie nebezpečný asteroid

asteorid_tvnoviny.mp4

Planétka by mala byť najbližšie Zemi 17. decembra.

Zem čaká pred Vianocami blízke stretnutie s asteroidom s veľkosťou približne polovice planétky, ktorá po dopade na našu planétu zrejme vyhubila dinosaurov. Asi päťkilometrový asteroid by mal Zem minúť vo vzdialenosti okolo 10 miliónov kilometrov. To je vo vesmírnom meradle tesný prelet. NASA planétku 3200 Faethón charakterizovala ako potenciálne nebezpečný objekt, informujú novinky.cz.

"Mimoriadne predĺžená dráha asteroidu vedie k tomu, že je niekedy bližšie k Slnku než Merkúr a inokedy je naopak ďalej ako Mars," cituje The Daily Mail z vyjadrenia Observatória Immanuela Kanta Baltické federálnej univerzity v ruskom Kaliningrade.

Meteorický roj Geminidy, ktorý asteroid 3200 Faethón sprevádza, by sa mal k Zemi priblížiť dokonca na vzdialenosť 3,2 milióna kilometrov.

Podľa matematických modelov by mala byť planétka najbližšie Zemi 17. decembra.

ZDROJ: Twitter/Asteroid Day

Server Newsweek v súvislosti s očakávanou vianočnou kozmickou návštevou poznamenal, že ide o anomáliu a NASA stále nemá jasno v tom, do akej kategórie úkaz zaradiť. Ide totiž o jediný známy asteroid, ktorý sprevádza meteorický roj. Roje sú zvyčajne dôsledkom odlamovania zmrznutých častí kométy. Faethón však kométou nie je.

Vzhľadom k tomu, ako blízko sa asteroid pravidelne približuje k Slnku, bol pomenovaný Faethón, ktorý bol podľa gréckej mytológie synom boha Slnka Hélia.

BRATISLAVA/kacs
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti