Týchto desať vecí ovládlo svetový internet v roku 2017

Magazín Time ho zostavil z virálnych videí a príspevkov na sociálnych sieťach.

Tehotenstvo Beyoncé, trapas na Oscaroch či inaugurácia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Magazín Time zostavil rebríček 10 udalostí, ktoré sa stali najdiskutovanejšími medzi svetovými, no najmä americkými užívateľmi internetu.

10. Michelle Obamová na inaugurácii Donalda Trumpa

Bývalá prvá dáma USA sa stala ústrednou postavou „memečka", ktoré sa začalo šíriť po januárovej inaugurácii nového amerického prezidenta. Obamovú zachytili s prižmúrenými očami a znechuteným výrazom v tvári. Na internete sa rýchlo začalo špekulovať, že tak dala najavo svoj postoj k skutočnosti, že sa na čelo krajiny postaví Donald Trump. Exprezident Obama však neskôr vysvetlil, že jeho manželka sa len snažila zadržať slzy. Prišlo jej vraj ľúto, že sa musela s rodinou po ôsmich rokoch odsťahovať z Bieleho domu.

9. Beyoncé oznámila „dvojité" tehotenstvo

Vo februári dala spevácka diva celému svetu prostredníctvom Instagramu na známosť, že čaká dvojičky. Zverejnila kvetmi preplnenú fotografiu s bruškom iba v spodnej bielizni. Za menej ako 20 hodín snímka získala viac ako 7,2 milióna lajkov - najviac v histórii sociálnej siete. Spomínaný záber doposiaľ označilo za obľúbený viac ako 11 miliónov užívateľov. Fotografiu s už čerstvým rodinnými prírastkami potom zverejnila v júli.

8. Nesprávne vyhlásenie víťazného filmu roka na Oscaroch

O Oscara za najlepší film vo februári bojovalo deväť snímok, za favorita bol považovaný muzikál La La Land. Ten prestížnu sošku v tejto kategórii najprv získal, no ako sa o pár sekúnd ukázalo, išlo o chybu. Prezentujúcemu Warrenovi Beattymu do rúk podali zlú obálku. Skutočným víťazom sa stal napokon film Moonlight.

7. Dcérka narušila rozhovor s BBC

Začiatkom roka sa virálnym stal aj skypeový rozhovor analytika Roberta Kellyho so spravodajskou stanicou BBC. Profesor politológie z juhokórejskej univerzity rozprával o impeachmente prezidentky Pak Kun-hje, keď sa mu za chrbtom objavila štvorročná dcérka. Nasledoval ju osemmesačný syn v detskom chodidle a o pár sekúnd do izby vletela aj ich mama, ktorá neposedné ratolesti odviedla preč. Analytik sa zahanbene ospravedlnil a rozhovor dokončil.

6. Reklama na Pepsi s Kendall Jenner

Reklama s modelkou z klanu Kardashianovcov vyvolala na sociálnych sieťach búrlivé reakcie a kritiku pre zľahčovanie politických protestov. Viacerí poukázali na záver spotu, v ktorom Kendall Jenner zastavila konflikt medzi demonštrantmi a mužmi zákona tým, že policajtovi podala plechovku Pepsi. Podobalo sa to na fotografiu z protestu „Black Lives Matter", keď protestujúci pokojne pristúpil k ozbrojeným zložkám. Pepsi reklamu stiahla pár dní po zverejnení a spoločnosť, rovnako ako aj Jenner sa ospravedlnili.

5. Trumpovo „Covfefe"

Americký prezident Donald Trump sa preslávil aktívnym využívaním sociálnej siete Twitter. V máji zverejnil teraz už vymazaný tweet s neexistujúcim slovo „covfefe", ktoré vyvolalo na internete ošiaľ. Zaujímali sa oň nielen bežní užívatelia, ale aj médiá a novinári. V príspevku sa písalo "Despite the constant negative press covfefe." Pravdepodobne išlo o preklep slova „coverage". V preklade chcel Trump zrejme napísať "Napriek neustálemu negatívnemu mediálnemu pokrytiu." V ďalšom tweete sa zo žartu k slovíčku vrátil a verejnosť vyzval na jeho vylúštenie. 

4. Zatmenie slnka

Napriek rozporuplným náladám súvisiacich s politickou situáciou v krajine, dokázalo Američanov spojiť zatmenie Slnka. Mnohí totiž cestovali kilometre do tých častí krajiny, kde úplné zatmenie mohli sledovať v celej svojej kráse.

3. Návrat Taylor Swift

Speváčka Taylor Swift tento rok vydala album „Reputation" a rovno prvým singlom „Look What You Made Me Do" rozvírila hladiny hudobnej scény. V skladbe sa venovala dlhoročným sporom so speváckou kolegyňou Katy Perry či raperom Kanye Westom. Videoklip prekonal rekord v sledovanosti za prvých 24 hodín.

2. Trumpov spor s hráčmi NFL

Donald Trump sa dostal do ostrého sporu s hráčmi amerického futbalu, keď kritizoval športovca Colina Kaepernicka za to, že si počas štátnej hymny na jednom zo zápasov kľakol na jedno koleno, čím protestoval proti policajnej brutalite a rasovej nerovnosti. Gesto sa stalo celoplošným hnutím v krajine práve po Trumpovej kritike Kaepernicka.

1. Sexuálne obťažovanie v Hollywoode

Po tom, čo sa stal americký producent Harvey Weinstein vyhnancom z Hollywoodu pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania, sa na internete sa začalo šíriť heslo Me Too. Na sile začalo naberať, keď sa čoraz viac ľudí z verejného života či šoubiznisu priznalo k tomu, že v minulosti mali skúsenosti so sexuálnym obťažovaním. Z hesla sa stalo hnutie snažiace sa pomôcť obetiam sexuálnych predátorov. Magazín Time ženám, ktoré otvorene prehovorili o sexuálnom obťažovaní, udelil titul Osobnosť roka 2017.

NEW YORK/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Magazín

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.