Spôsobuje "pivný pupok" skutočne pivo?

Telo je jednoducho vizitkou toho, ako žijeme.

Ak ste milovníkom piva, potom dobre viete, čo je to pivný mozoľ, pivné brucho či pupok. Je to presne to, čo by vám malo narásť, ak sa radi oddávate konzumácii zlatého oroseného moku.

Často nám hovoria, že by sme mali piť menej piva, že inak budeme tlstí, nezdraví a, však to poznáte. No, čo s nami skutočne pivo robí? A je to iba pivom alebo všetok alkohol má rovnaké účinky na váhu nášho tela? Nie je to iba zbytočné "bu bu" a propaganda abstinentov? Aká je teda pravda?

Pivný pupok nie je nič iné ako ďalšia vrstva poctivého podkožného tuku v oblasti podbruška. Mimochodom, schudnúť ju býva najťažšie. No, je za tým alkohol a nebodaj pivo? Odpoveď je jednoduchá: Je za tým zvýšený príjem kalórií, teda energie, ktorú keď nespotrebujeme, uloží sa v našom tele vo forme tuku a to platí pre všetku potravu a nápoje, ktoré prijímame.

„Pivo nevyhnutne nespôsobuje pivný mozoľ. Je za ním nadmerná konzumácia alkoholu a prejedanie sa. Jednoducho, ide o vysoký príjem kalórií, ktorý spôsobuje obezitu,“ povedal gastroentrológ Dr. Gurwant Singh Lamba.

Svetlý pollitrák poctivej dvanástky má približne 220 kalórií. Čo samo o sebe nie je problém spáliť, lenže ruku na srdce, kto zostane pri jednom?

Čo by ale každý konzument mal vedieť je, že pivo je rovnako vysokokalorické ako nezdravá strava a tiež sladené nápoje, aj keď tie majú ešte ďaleko viac kalórií.

Zdroj: Shutterstock/Olena Yakobchuk

Zrada je aj v alkohole, ktorý tento magický nápoj obsahuje. Alkohol je často označený ako prázdne kalórie. Gram alkoholu má energetickú hodnotu až sedem kilokalórií, čo je veľa energie, ktorá sa nespotrebuje. Pre porovnanie, gram cukru má iba štyri kilokalórie, píše portál Alkoholia.cz

Ďalším háčikom je to, že telo trávi, teda štiepi najprv alkohol a až potom sa sústredí na „menej podstatné" zložky pivka a často si ich „odloží" na neskoršie spracovanie.

Ďalší diabol a nepriateľ krásy pri pive je v jeho povahe. Nielenže nás po treťom ovládne víla menom „Pifsonela", ktorá nám začne ukazovať cestu, šepkať myšlienky a výrazne ovplyvňuje postup večera, ale pivo výrazne podporuje chuť do jedla a trávenie celkovo, čo nie je na škodu, lenže...

Naša slovensko-česká pivná kultúra sa s tým nepárala a vysporiadala sa po svojom. Nie náhodou majú naše puby v ponuke zabíjačkové dobroty, hamburgery, poctivé domáce nátierky, mäkučký chlebík, gulášik či iných odvekých nepriateľov diéty a napínania sa v šortkách. A samozrejme, všetko to treba niečim spláchnuť.

Veď pre pivára nie je nič krajšie ako si slastne odgrgnúť po konzumácii marinovaných rebierok či povoliť si remeň a radostne sa za výčapom uvoľniť - bez výčitiek.

A potom sa ešte často zastavíme pri miestnom Arabovi na námestí a dáme si poctivý kebab do ruky v placke či poriadny kus slaninovej pizze s cibuľou. Vedení hladom a vílou ukrytou v tekutom chlebe.

Zdroj: Shutterstock/Olana Yakobchuk

A aby toho nebolo málo, pivo je jedným z najdravších nápojov v prevencii proti infarktu a mŕtvici, (v rozumnom množstve) znižuje totiž množstvo tuku v cievach a pomáha produkovať dobrý cholesterol. Tiež zlepšuje prekrvenie a rozširuje cievy, čo neraz vedie k pocitu uvoľnenia a chuti na poctivého šlofíka.

Preto si nie náhodou s plným bruchom a pocitom zadosťučinenia po piatkovej noci radi schrupneme na pár - aspoň desať hodín. Zatiaľ sa deje to, čo jedna kapela nazvala "pivo delá hezká tela". Dochádza totiž k tráveniu a pretože práve nebežíme maratón, naše telíčko si počas spánku vytvorí slušnú zimnú izoláciu, keď sa pokúša spracovať obsah piatkového užívania v meste.

Záver: Obviňovať pivo z toho, že sme obézni alebo na nás nereaguje okolie, ako na vzory zdravého životného štýlu, je nezmysel. Je to celé o našom prístupe k sebe a svojmu telu. Na obezite sa najviac podpisuje nezdravý životný štýl, prehnaná konzumácia alkoholu, prejedanie, fajčenie a sedavý spôsob života.

Telo je jednoducho vizitkou toho, ako žijeme. Sme to my, kto o sebe rozhoduje. Pivné brucho je skôr označenie sedavého spôsobu života a konzumácie, môžeme povedať spotreby. A pivo je tu použité skôr ako synonymum, obraz tohto životného štýlu.

Zdroj: Shutterstock/Creative Images

Ak vám ale na výzore šporťáka záleží a orosenú odmenu si tiež radi doprajete, jedným pivkom určite nič neskazíme, JEDNÝM - dvoma veľkými u mužov, jedným až dvoma malými u žien - označuje sa to mierna konzumácia.

Preto, ak chcete byť zdraví a krásni v ponímaní západnej kultúry, pite s rozumom, hýbte sa a dodržiavajte zdravú životosprávu. Alkohol je démon a nezabúdajte, že jeho konzumácia je dovolená až od 18 rokov. Na zdravie!

BRATISLAVA/rock

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.