Viete si predstaviť vajce, z ktorého by sa najedla celá bytovka?

betlehem_tvnoviny.mp4

Sloní vták ho znášal ešte donedávna. Toto zviera teraz skúma špičkový slovenský odborník Martin Kundrát.

Predstavte si vajce, z ktorého by sa najedla celá bytovka. Sloní vták ich ešte donedávna znášal na Madagaskare. Ako žil a prečo prestal lietať, zisťuje špičkový slovenský paleontológ Martin Kundrát. Kosti obrovského živočícha doniesol do nemocnice na CT vyšetrenie.

„Máme tu takú väčšiu kostičku Slonieho vtáka Epiornisa z Madagaskaru. Ak si predstavíte kuracie stehno ta toto jej stehno Epiornisa," opisuje kosti paleontológ Martin Kundrát z UPJŠ Košice.

Sloní vták bol vysoký tri metre, vážil pol tony a jeho vajce malo objem 160 slepačích. Aj pre primára rádiológie bolo takéto vyšetrenie nezvyčajným zážitkom.

„Vyšetrujeme vzorky vyhynutých vtákov a je vidieť, že majú jedinečnú štruktúru," hovorí primár z Kliniky rádiológie v nemocnici Šaca Miroslav Macej.

Skúsený paleontológ získal kosti z depozitu jedného švédskeho múzea a tam ho vraj doniesli misionári priamo z Madagaskaru. Výhodou takejto výskumnej metódy je najmä to, že sa vzácne artefakty nezničia.

„Musíme si tu kosť správne zorientovať a dôležité je, aby nedochádzalo k vibráciám, ktoré by mohli poškodiť kvalitu výsledného snímku," vysvetľuje paleontológ.

Všeobecne sa predpokladalo, že slonie vtáky vyhynuli pred dvetisíc rokmi, no vyzerá to tak, že na ostrove Madagaskar prežili predsa len o čosi dlhšie.

„Ukazuje sa, že tieto vtáky znášali vajcia ešte v 11. Storočí," myslí si Kundrát.

Posledná zmienka o nich je však z polovice 17. storočia, keď ich vraj na odľahlom mieste ostrova pozoroval istý francúzsky guvernér. Za ich vyhynutím stojí, ako inak, človek.

„V pozostatkoch ohnísk boli identifikované fragmenty škrupín, takže aj domorodci si dávali volské oko na spôsob Epiornisa," uzatvára odborník.

Snímky kostí pomôžu vedcom zistiť, ako tento obor žil a možno aj to, prečo zlenivel a prestal lietať.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Paleontológia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.