Pravda o studených nohách. Ich spájenie s chorobami je iba mýtus

Kontaminácia je záhadou.
Zdroj: TV Markíza

Potvrdil nám to lekár aj predavači zo stánkov na vianočných trhoch.

Nohy v teple, to je základ. Zvlášť v zime. Poznáme to všetci. Vraví sa, že práve studené nohy sú predzvesťou choroby. Zisťovali sme, ako proti tomu úspešne bojovať a budete prekvapení, že nie všetko, čo sa o ľadových nohách hovorí je pravda.

Kto by mohol o studených nohách vedieť viac než tí, ktorí v zime stoja vonku celé dni od rána do večera. Predavači na vianočných trhoch. Prekvapujúce ale je, že tento problém vraj takmer nepoznajú. Paradoxom je, že aj keby sme mali studené nohy, báť sa vraj nemusíme. Podľa športového lekára, reči o tom, že choroby idú od zamrznutých nôh sú iba povery. Naopak, chladom si zvyšujeme odolnosť organizmu. Vymrznutí predavači to potvrdzujú.

Kto by chcel s otužovaním začať, mal by postupovať radšej opatrne. Unáhlené otužilecké nadvýkony môžu totiž skončiť inak, ako by sme si želali.

„Organizmus sa nám v úvodzovkách vybúcha, dochádza k zníženiu obrany schopnosti a potom nás môžu víry a baktérie, ktoré choroby spôsobujú napadnúť a môžeme ochorieť," vysvetlil športový lekár Ernest Caban.

Nezlomní predajcovia z vianočných trhov nám však ešte prezradili tajomstvo, ktoré im pomáha udržať nohy v teple. Nevedia si vynachváliť termoponožky.

V špecializovanej predajni nám povedali, že je to asi najzaujímavejší artikel pred vianočnými sviatkami a je o ne veľký záujem. Okrem tých klasických ľudí v tomto období lákajú ponožky s rôznymi zimnými motívmi. Viac ako vzhľad je však dôležité to, aby nohy udržali v teple a suchu.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.