Toto je najvyzdobenejší dom v Nemecku. Z účtu za elektrinu sa vám zatočí hlava

Mapa Betlehemského svetla.
Mapa Betlehemského svetla. Zdroj: YouTUbe/ DW English

Manželia na dôchodku začali pre vysoké náklady pred domom predávať varené víno, rôzne pokrmy i vianočné darčeky.

Na svoj dom v obci Bücken v spolkovej krajine Dolné Sasko pripevnili manželia Vogtovci celkove 530-tisíc svetiel, čím podľa internetového portálu monitorujúceho vianočné osvetlenie v krajine vytvorili nový nemecký rekord, informovala agentúra DPA.

Majiteľ odhaduje, že do výzdoby dal za 17 rokov okolo 150-tisíc eur. A len za tento december sa účty za elektriku vyšplhajú na ďalších 3000 eur.

Pre vysoké náklady na osvetlenie začali Nermin (65) a Rolf Vogtovci (70) pred domom predávať varené víno, rôzne pokrmy i vianočné darčeky. "Chceme ľuďom navodiť vianočnú náladu," povedala Nermin Vogtová. Každý víkend ich navštívi približne 500 zvedavcov

Aby stihol byť dom vyzdobený načas, dôchodca Rolf musel začať s jeho prípravami už v lete. Len káble dokopy merajú cez štyri kilometre.

Manželia sa vianočnou výzdobou inšpirovali v Spojených štátoch, kde boli v roku 1999 na dovolenke. Po návrate do vlasti začali vlastnú tradíciu; svoj dom každoročne veľkolepo vysvietili. Pôvodne na to použili iba 15-tisíc svetiel, z roka na rok sa však ich zbierka rozrastala.BRÉMY/TASR,ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sviatky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.