Biely dom príde o svoju ikonu, stojí pred ním už 200 rokov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Dokonca bola zobrazená aj na 20-dolárovej bankovke.

Pohľad na južné priečelie Bieleho domu vo Washingtone sa tento týždeň zásadne zmení. Takzvaná Jacksonova magnólia, ktorá pred ním rastie už takmer 200 rokov, má byť vyrúbaná a nahradená novou.

Odstránenie magnólie veľkokvetej, najstaršieho stromu v areáli Bieleho domu, odporúčajú kvôli jeho zlému stavu odborníci z Národného arboréta USA v posudku, ktorý má k dispozícii televízia CNN.

Podľa nich je celková štruktúra stromu vážne narušená a bez umelej opory v podobe lán by sa už dávno zrútil. Ani táto opora však už nepostačuje. "Myslíme si, že strom to v určitom okamihu nevydrží," konštatujú odborníci.

Aj zamestnanci Bieleho domu sa podľa CNN obávajú toho, že strom môže spadnúť, keď v jeho blízkosti štartuje prezidentský vrtuľník.

Rozhodnutie o odstránení historického stromu nakoniec urobila prvá dáma Melania Trumpová po vyhodnotení všetkých odborných informácií a sprievodných historických dokumentov.

"Po prečítaní správ dospela k presvedčeniu, že sa vynaložilo všetko úsilie na zachovanie stromu. Zároveň mala obavy bezpečnosť návštevníkov a novinárov, ktorí často stoja priamo pred stromom počas štartu (prezidentského vrtuľníka) Marine One," povedala CNN Trumpovej hovorkyňa Stephanie Grishamová. Dodala, že Melania Trumpová požiadala o zachovanie dreva zo stromu.

Strom zasadili na uctenie si pamiatky prezidentovej manželky

Vyrúbaním Jacksonovej magnólie príde Biely dom o svoj kultový strom, ktorý sa v rokoch 1928-98 nachádzal na zadnej strane 20-dolárovej bankovky. Navyše ho je vidieť na nespočetných fotografiách zachytávajúcich amerických prezidentov alebo ich manželky.

Slávna magnólia dostala svoje meno podľa siedmeho amerického prezidenta Andrewa Jacksona (1829-37), ktorý ju nechal zasadiť po svojom zvolení. Motivovala ho k tomu smrť jeho manželky Rachel, ktorá zomrela predčasne koncom roka 1828 krátko pred jeho inauguráciou. 

Zdroj: TASR/AP

Podľa historikov Jackson veril, že k jej smrti prispela mimoriadne tvrdá volebná kampaň. Magnólia vyrástla z výhonku odobratého zo stromu rastúceho na farme Jacksonovcov v Hermitage v štáte Tennessee.

Miesto po Jacksonovej magnólii však nemá zostať prázdne a na jej mieste bude zasadená nová magnólia, ktorá vyrastie z výhonku odobratého z tej starej. 


WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.