Snežienky už rozkvitli: Na Vianoce sa z nich tešili v Trenčíne

Turecká káva jednoducho patrí do našich domácností.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Kvitnúť má koncom februára a začiatkom marca.

Zdá sa, že rozprávka o dvanástich mesiačikoch začína naberať reálnejšie kontúry. Niekedy sa dokáže príroda zblázniť, ako v prípade snežienok, ktoré teraz na Vianoce rozkvitli v Trenčíne.

Snežienka jarná. Tak znie presne jej názov a veľa napovedá. Kvitnúť má koncom februára a začiatkom marca. Ojedinele aj v apríli. No obyvatelia Trenčianskej Sihote sa mohli kochať už dnes.

"Samozrejme, nie je to nič bežné. Mohlo sa stať, že mali sme niekoľko mrazivých chladných dní a v podstate teraz došlo k nejakému výraznému otepleniu, tak niektoré tie organizmy v prírode sa ako keby zbláznili a trošku skôr začali ožívať," povedal biológ Richard Szollos.

"Ono je možné, že tá pôda v tej oblasti nebola zamrznutá, alebo prišlo niekoľko teplých dní a tie procesy v tej rastline sa nejakým spôsobom oživili, tá cibuľka nasala trošku viac vody," uviedol biológ.

V poslednom období to nie je jediný nečakaný prírodný úkaz.

"Myslím si, že za danej teploty a daného obdobia, ktoré sme tu mali, sú to úplne bežné javy, ktoré sa vyskytujú už dá sa povedať v posledných zimách, alebo teda v poslednom desaťročí častejšie," hovoril meteorológ Pavol Zaujec.

"Orgován rozkvitol, v novembri sa zbierajú jahody, vykvitli nám snežienky na Vianoce, čiže, nemyslím si, že by sme si mali na toto nejakým spôsobom zvykať, ale takéto vzácne prejavy sa určito vyskytnú. Ako sa hovorí: Jedna lastovička leto ešte nerobí. To znamená: jedna snežienka ešte jar neprinesie," povedal biológ.

Aj napriek tomu, že je snežienka jedovatá rastlina, niektoré jej časti ľudia zbierajú práve v čase jej kvitnutia. 


TRENČÍN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Snežienky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.