Čo by sme nemali robiť pri návštevách jednotlivých krajín? Pozrite si zopár tipov

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/AntonioGuillem

V Bielorusku by ste si mali napríklad dávať pozor, aby ste na ulici netlieskali.

Pri cestovaní svetom je veľmi dôležité dodržiavať zvyky a tradície krajín, v ktorých sa nachádzame. Zatiaľ, čo niečo je úplne prirodzené za prahom našich hraníc, o pár kilometrov ďalej sa to už slušiť nemusí.

Portál Mail Online vybral odporúčania miestnych, čo by sme nemali robiť pri návštevách ich krajín.

Japonsko

Ak nás v Japonsku niekto pozve k sebe domov, nemali by sme sa zabúdať na jednu dôležitú vec. Hoci Japonci rozumejú, že množstvo ľudí zo západu tento zvyk nedodržiava, pred vstupom do domu miestnych je nutné, aby sme si vyzuli topánky.

Rusko

Darovanie kvetov by malo byť po celom svete vnímané, ako niečo pozitívne. V Rusku sa to podľa Katherine Makhalovej ráta iba vtedy, ak kytica obsahuje špecifický počet kvetov. „Nikomu nedávajte párny počet kvetov, to je pre mŕtvych. Akceptovateľné sú kytice obsahujúce 1, 3, 5 či 7 kvetov," povedala.

Zdroj: shutterstock/Shutteringheart

Čína

Čínska kultúra je známa tým, že je dôležité ctiť si starých ľudí. Presne to sa vštepuje nielen mladším generáciám, ale aj turistom. „Do miestnosti nevchádzajte predtým, než do nej vstúpia starší. Je slušnejšie, ak im dokonca aj podržíte dvere," vysvetlila miestna obyvateľka April Li.

Brazília

V Brazílii si na gesto OK, ktoré vzniká spojením prsta a ukazováka, treba dávať pozor. Maura Rodriguez upozornila, že zatiaľ, čo v iných častiach sveta má väčšinou pozitívny význam, v Brazílii by sme tým mohli niekoho uraziť.

Zdroj: shutterstock/DeanDrobot

Nemecko

Dôkazom slušného správania je aj blahoželanie k narodeninám, ak ich v daný deň aj niekto oslavuje. V Nemecku sa však nepatrí niekomu blahoželať, nech sa to týka čohokoľvek, deň predtým. „Hovorí sa, že to prináša nešťastie. Aj racionálne zmýšľajúci Nemci sa budú cítiť nepohodlne. Je to akoby ste niekomu zagratulovali k skúške ešte predtým, než ju mal," vysvetlila Judith Mayerová.

Turecko

Počas návštevy Turecka by mal každý z nás ochutnať ich kávu. Aj to má však svoje pravidlá. Údajne by sme nemali piť pozostatky na dne kávy, žiaden Turek to aspoň nerobí.

Írsko

Íri sú známy priateľským správaním a pohostinnosťou, podľa Caragha Maxwella je veľmi jednoduché ich uraziť, ak vás pozvú k sebe domov. „Ak vám ponúknu čaj alebo kávu, nehovorte nie. Môžu to vziať veľmi osobne," povedal.

Izrael

Politické napätie v Izraeli treba brať vážne a neodporúča sa, aby ste ako turisti žartovali s bezpečnostnými zložkami. Bezpečnosť sa berie v Izraeli veľmi vážne a pracovníkov treba rešpektovať. „Na kontrolných stanovištiach spolupracujte a robte, čo od vás žiadajú. Možno budú mať čudné nápady a otázky, zachovajte však rozvahu," odporúča Saul Davis.

Bielorusko

V Bielorusku by ste si mali dávať pozor, aby ste na ulici netlieskali. „V roku 2011 ľudia začali tichý protest proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a potlesk bol jeden z prostriedkov. Mohli by vás zatknúť," uviedla miestna Alex Shrestha.

BRATISLAVA/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zvyky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.