Palmy a citrusovníky pod zasneženými Tatrami? Tento muž hovorí, že to nie je žiadna veda

A dokáže pre ne aj pri mínusových teplotách vytvoriť ideálne prostredie na prežitie.

Skúsenosti rokmi nazbieral v Španielsku a dnes je jediným Slovákom a možno aj Stredoeurópanom, ktorý vo veľkom pestuje subtropické palmy a iné rastliny. Nerastú mu kdesi na juhu, ale v srdci Liptova pod zasneženými Tatrami.

V 18. storočí stáli len tri pomaranče rovnako ako koč aj s koňmi. Za socializmu sme zas na ne vystáli dlhé rady.

Dnes ich kúpime prakticky v každých potravinách. V drvivej väčšine ale dozrievajú cestou z plantáží. Tento pomaranč ale narástol pod Tatrami.

V Liptovskom Michale pestujú aj mandarínky, grepy, pomelá, či limetky. Teraz odpočívajú vo fóliovníku. Potrebujú veľa svetla a správnu teplotu.

„Vydržia aj tých -4 stupne, pomaranče krátkodobo aj - 8 stupňov, ale už je to pre ne stresujúce, čiže ideálne je tesne nad nulou," vysvetlil pestovateľ subtropických plodov Milan Kráľ.

V svojom citrusovom kráľovstve má aj rekordmana - Citrónovník trojlistý. Zhadzuje listy, ako naše stromy, no ostáva zelený. „Dokáže vydržať aj pri teplote -28 stupňov. Má plody, síce sú kyslé, plné jadierok, je to vlastne základný druh citrónov," konštatoval.

Pán Kráľ pestuje mnoho ďalších rastlín. V jeho kráľovstve má človek pocit, ako v exotickom lese. „Odhadom tu zimuje nejakých 5 až 6-tisíc rastlín. Máme tu citrusy, olivovníky, strelície, sú tu figovníky, hurmikaky, palmy - tých je tu väčšina.

Na palmu z Austrálie je pán Kráľ obzvlášť hrdý, v takejto veľkosti je jediná na Slovensku.

No pestuje aj palmy z Himalájí. Má tu veľa odolných druhov, no ak udrie riadna zima, musí im aj pomôcť. Napríklad, keď sú extrémne mrazy, tak si dokuruje, aby teplota bola ideálne nad tou nulou.

Mať takýto kúsok v záhrade či na balkóne, nemusí byť žiadna veda. „V južnejších oblastiach ich pestujú vonku s tým, že sa zakrývajú a tuná na Liptove napríklad, keď je taká menšia rastlina niekde ju odložiť do garáže, na chodbu, do pivnice," dodal pán Kráľ.

LIPTOVSKÝ MICHAL/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liptov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.