Viete, ako správne naštartovať auto káblami? Tieto rady vás môžu v zime zachrániť

Lyžiar narazil  do  drevených  snehových  zábran.
Zdroj: TV Markíza

Možností, ako v núdzi čo najrýchlejšie oživiť autobatériu, je dnes už viac. Dá sa to aj bez pomoci iného vozidla.

V zimných obdobiach ľudia používajú auto menej a na kratšie vzdialenosti. Kvôli poveternostným podmienkam sa často neodvážia na dlhšie cesty. Baterka sa vtedy nestihne dobiť a zlyhá vtedy, keď to najmenej čakáme. Ak máme šťastie, na pomoc nám príde dobrá duša so štartovacími káblami. Treba však vedieť, ako ich správne zapojiť.

V prvom rade treba pomáhajúce auto naštartovať. „Najprv by sa mal pripojiť kladný kábel na auto, ktoré potrebuje pomoc, potom takisto kladný kábel na auto, ktoré pomáha tomu druhému vozidlu," vysvetlil majiteľ autoservisu Peter Szöllösy. Vzápätí pripojíme mínusovú, zvyčajne čiernu alebo modrú svorku na záporný pól batérie v pomáhajúcom vozidle.

"Nakoniec by sa mal pripojiť záporný kábel na auto, ktoré potrebuje pomoc, nie na autobatériu na mínusový pól, ale na ukostrenie vozidla. V krajných prípadoch sa môže použiť aj pripojenie na mínusový pól autobatérie vozidla, ktoré potrebuje pomoc," dodal Szöllösy. Štartovacie káble by však mali byť kvalitné, nie hliníkové, ale medené.

Možností, ako v núdzi čo najrýchlejšie oživiť autobatériu, je dnes už viac. Okrem osvedčeného štartovania káblami dnes už dokážete spojazdniť svoje auto aj inak, a to aj bez pomoci iného vozidla.

„Na trh sa nám dostala jedna veľmi dobrá vecička, je to externý power bank, ktorým môžeme v domácnosti nabíjať notebook, môžeme nabíjať telefón a v prípade núdze vieme naštartovať aj malolitrážny motor," uviedol automechanik Václav Havránek.

Podľa vodiča Ľuboša Barana z Levíc sú časté štarty a krátke jazdy pre batériu nevyhovujúce, pretože sa nestíha dobíjať. Pre autobatériu sú najmä v zime, takpovediac životabudičom, dlhšie jazdy.


BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Káble

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.