Robotníci v americkej automobilke testujú obleky ako z komiksu, majú vďaka nim super silu

Polícia odpečatila miestnosť, kde k tragédii došlo.
Zdroj: TV Markíza

Exoskelet šetrí chrbticu a dodáva väčšiu silu.

V americkej automobilke zamestnanci testujú zariadenia ako z komixu či scifi filmu. Robotníkom rozdali super obleky, takzvané exoskelety. Zariadenie, či skôr ruksak za 6-tisíc dolárov, váži viac ako 4 kilogramy a nepotrebuje žiaden zdroj napájania. "Sníma vaše pohyby, predpokladá, čo urobíte a dodá vám ako keby ďalší sval," vysvetlil jeden zo zamestnancov.

Exoskelet šetrí chrbticu a dodáva väčšiu silu. "Pracujem tu od roku 1995 všetka práca, ktorú robím, je nad mojou hlavou. Inštalujem rôzne súčiastky do viacerých typov áut. Takmer stále musím držať ruky nad hlavou. Život sa mi podstatne zlepšil o sto percent. Predtým, keď som sa vrátil z práce, tak som si dal iba sprchu a už som nedokázal robiť nič iné," uviedol robotník.

Oblek využíva hydrauliku s výtlakom takmer sedem kilogramov. Exoskelety vymysleli pred niekoľkými rokmi pre vojakov. Sú to ale podstene zložitejšie zariadenia, ako tie v továrni.

Podľa profesora Hubinského by už tieto stroje čoskoro mohli zmeniť aj samotného človeka a to radikálne. "Toto sú veľmi blízke technológie kyborgov, kedy dochádza k náhrade nejakých ľudských končatín, alebo aj ďalších ľudských orgánov s cieľom vzdorovať extrémnym podmienkam," vysvetlil.

Dokážu však pomôcť nielen v automobilke, exoskelet vyrobili aj pre 24-ročného chlapca, ktorý po nešťastnom páde z bicykla ochrnul. Vďaka stroju sa po 8 rokoch postavil na nohy. 


WASHINGTON/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti