Keď majú v Poľsku problém, pomôže legendárny „maľuch“

Strážne prasiatko.
Zdroj: TV Markíza

Dostane sa všade tam, kde cestári s veľkou technikou nie. Sneh dokonca bez problémov odhŕňa aj na chodníkoch.

Keď nestíhajú cestári, prichádza pán Marcin. V meste na západe Poľska sa stal miestnym hrdinom. Svoju malú fiatku si prerobil na snehový pluh a zachraňuje susedov.

Dostane sa všade tam, kde cestári s veľkou technikou nie. Sneh dokonca bez problémov odhŕňa aj na chodníkoch. Pán Marcin v poľskej Zielonej Gore vytvára úsmev na tvárach domácich už štyri roky a stále ich neprestáva fascinovať.

„Ľudia mi mávajú, fotia si ma a dávajú to na facebook. Niekedy ma prosia, či im nezastavím, aby si ma mohli pofotiť z každej strany," povedal pán Marcin.

Svoj vlastný šikovný odhŕňač si vyrobil sám z typickej malej fiatky poľskej výroby. K autu jednoducho primontoval snežný pluh s mechanizmom a má dokonca aj vlastnú signalizáciu. Bez problémov mu slúži už dlhé roky.

„Ovláda sa manuálne, takže vodič musí vždy pluh zdvíhať a spúšťať, ale ide ako hodinky. Perfektne funguje aj na chodníkoch. Pravdupovediac podľa mňa lepší stroj na odhŕňanie neexistuje," chváli svoj stroj pán Marcin.

Vďaka nezvyčajnému nápadu sa stal obľúbenou raritou v tomto 140-tisícovom meste. Kreatívec pritom poskytuje "cestnú prvú pomoc" zadarmo. Berie to ako pomoc miestnej komunite.

Nezabudnuteľný Fiat 126p púta na seba stále veľa pozornosti i keď svoju najväčšiu slávu má dávno za sebou. Rozruch spôsobil napríklad prípad Toma Hanksa. Ten na sociálnej sieti zverejnil fotografiu ako sa z recesie „teší z nového auta". Poliaci sa však chopili príležitosti a rozhodli sa, že oscarovému hercovi jeden luxusný exemplár reálne aj darujú.

Auto mu zrekonštruovali firmy zadarmo a nadácia ešte aj využila príležitosť a otvorila finančnú zbierku pre detskú nemocnicu.

Originálnym nápadom si získal srdcia ľudí aj poľský kňaz. Po vzore záchranárov si zriadil na fare horúcu linku na pomoc ľudom z obce Boleslawowo. Na špeciálne upravenej maličkej fiatke s majákom rišil už kadečo - manželské hádky aj smrť blízkeho.


ZIELONA GORA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.