Bezdymové zariadenie vraj pomôže fajčiarom, americké úrady to ale zatiaľ nepotvrdili

Jozef Heriban a Vanda Tureková
Zdroj: praphab louilarpprasert/Shutterstock

Doteraz FDA povolila iba osem produktov, ktoré podľa nej spĺňajú nastavené štandardy.

Trumpova administratíva bude tento týždeň hlasovať o tom, či spoločnosť Philip Morris International Inc. - najväčší producent tabakových výrobkov na svete, bude môcť predávať svoje najnovšie bezdymové zariadenie iQOS spotrebiteľom v USA a tvrdiť, že je zdravšou alternatívou ku klasickým cigaretám.

Elektronická jednotka iQOS je nádejou pre milióny ľudí po celom svete, ktorí sú závislí na nikotíne. Ide o bezdymové zariadenie, ktoré cigaretu zohrieva a nepáli, podľa výrobcu tak znižuje škodlivosť cigaretového dymu až o 90 percent.

Komisia pre reguláciu jedla a liečiv (Food and Drug Administration, FDA) bude hlasovať vo štvrtok (25. 1.) o tom, či bezdymové zariadenia budú povolené. FDA nie je viazaná odporúčaniami odborníkov, no ak sa podarí zariadenie iQOS povoliť, fajčiari dostanú novú nádej a bude to veľký pokrok smerom k regulácii škodlivosti cigaretového dymu.

Už desiatky rokov sa americké orgány snažia pomôcť Američanom prestať fajčiť a vyhnúť sa tak riziku rakoviny pľúc a iným ochoreniam. Vďaka práci úradov sa podarilo znížiť závislosť na cigaretách na rekordné minimá. Podľa najnovších štúdií fajčí iba 15 percent Američanov.

V júli 2017 FDA dokonca navrhla, aby sa množstvo nikotínu zákonom zredukovalo na množstvo, ktoré nie je návykové. Pretože ako sa ukazuje, vysoké percento fajčiarov sa jednoducho svojho zlozvyku neplánuje vzdať.

Americká vláda preto núti veľké tabakové firmy, aby investovali do prevencie proti fajčeniu. Philip Morris uvádza, že do vývoja bezdymového zariadenia investoval až tri miliardy dolárov.

„Ak ho teraz úrady nelegitimujú, bude to znamenať mrhanie obrovskými prostriedkami a regulačnú bezvýchodiskovosť situácie," tvrdí expert na tabak Clive Bates, ktorý šéfuje organizácii Counterfactual propagujúcej alternatívne nikotínové náhrady, píše REUTERS.

Myslí si, že ak Philip Morris nezíska požehnanie od FDA pre svoje alternatívne tabakové produkty, tak ho nezíska nikto. Preto bude hlasovanie úradníkov ostro sledovaným procesom, ktorý môže zmeniť životy fajčiarov po celom svete.

Na trhu sa dokonca objavili aj produkty iných spoločností, ktoré napríklad obsahujú geneticky modifikovaný tabak, ktorý má nižší obsah nikotínu. Spoločnosti tiež bojujú za schválenie týchto produktov.

Bezdymové zariadenie IQOS od uvedenia na trh využívajú už štyri milióny ľudí v 30 krajinách mimo USA. Toto zariadenie pozostáva z korpusu podobného peru, do ktorého sa vkladajú špeciálne cigarety a z nabíjačky. Vyzerá podobne ako elektrická cigareta, no namiesto látky obsahujúcej nikotín - využíva skutočný tabak.

Philip Morris tvrdí, že iQOS zariadenie zachytí až 95 percent škodlivín a ak ho úrady oficiálne schvália, zariadenie bude v USA vyrábať spoločnosť Altria Group Inc.

Ak spoločnosť bude zariadenie chcieť predávať v USA, musí dokázať, že skutočne zabraňuje ochoreniam spojeným s fajčením a vedie ľudí k zdravšiemu životnému štýlu.

Doteraz FDA povolila iba osem produktov, ktoré podľa nej spĺňajú nastavené štandardy. Vo všetkých prípadoch ide o beztabakové produkty vyrobené švédskou spoločnosťou Match AB. Úrady spoločnosti povolili, aby mohla svoje produkty prezentovať ako menej rizikové v porovnaní s cigaretami.

Odporcovia schválenie zariadenia iQOS hovoria, že spoločnosti Philip Morris sa nedá veriť. Údajne preto, že už propagovala cigaretové výrobky označené ako light, ktoré mali byť zdravšie, no podľa aktivistov to nie je pravda.

Na druhej strane by schválenie bezdymového zariadenia mohlo byť nádejou pre milióny závislých ľudí, ktorí nemajú v pláne skončiť. Produkty s redukovaným obsahom tabaku, by pre nich mohli byť zdravšou náhradou.

BRATISLAVA/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti