Jeden zo slovenských hradov je na predaj. Za šesťmiestnu sumu

Už evidujú prvých záujemcov.

Chcete si kúpiť hrad? Žiadny problém. Sklabinský hrad z polovice 13. storočia je totiž na predaj. Treba byť ale milovníkom histórie s kopou energie a peňazí.

Sklabinský hrad bol kráľovským hradom a niekdajším sídlom Turčianskej stolice. V minulosti dvakrát vyhorel a prežil aj protihabsburské povstania. Dnes sú hradné múry cieľom nenáročných nedeľných vychádzok.

Súčasný majiteľ ho podľa tunajších ľudí plánoval obnoviť z nórskych fondov, no to sa nepodarilo. Dnes hľadá niekoho, kto by hradu vrátil aspoň časť zašlej slávy a zachoval tu kus histórie.

Sklabinský hrad ponúkajú vo svojej ponuke dokonca aj realitné kancelárie.

„Takéto nehnuteľnosti sa nepredávajú každý deň, takže je to vždycky prekvapenie a radosť predávať niečo takéto," vysvetlil realitný maklér Lukáš Matejčík.

Za kultúrnu pamiatku s priľahlou plochou takmer 10-tisíc štvorcových metrov pýtajú šesťmiestnu sumu. Prví záujemcovia vraj už o sebe dali vedieť.

„Musel by veľký zanietenec s veľkou injekciou prísť, aby tam niečo bolo," myslí si poslankyňa miestneho zastupiteľstva Jaroslava Štefanidesová.

Starostka obce Sklabinský podzámok Božena Drobková nemá obavy, že by s novým kupcom zmizol ostatok histórie a na kopci nad dedinou vzniklo niečo, čo nemá. „Hrad nikto neodnesie ani tam nikto nič nepostaví, čo by tam nemalo byť, pretože pamiatkári majú bedlivé oko, aby sa čokoľvek pohlo," myslí si.

Oproti iným historickým budovám v centrách miest je vraj hrad oveľa väčší kaliber. Vzhľadom k cene a priľahlým pozemkom je podľa realitného makléra veľká šanca na predaj . Aj starostku by potešilo, keby ruinu niekto opravil alebo aspoň zakonzervoval. Do tohto kúta Turca by to pritiahlo opäť viac turistov.

SKLABINSKÝ PODZÁMOK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti