Toto určite o mačkách neviete, aj v tejto veci sú nám podobné

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Vedci vo svojom výskume sledovali 24 kocúrov a 20 mačiek v domovoch ich majiteľov.

Kocúri a mačky sa rovnako ako ľudia delia na ľavákov a pravákov, pričom viac praváčok je medzi mačkami a viac ľavákov je u kocúrov. Zistili to zoológovia z Kráľovskej univerzity v Belfaste a svoje zistenia publikovali v odbornom periodiku Animal Behavior.

Vedci vo svojom výskume sledovali 24 kocúrov a 20 mačiek v domovoch ich majiteľov. V 73% percentách prípadov používali zvieratá na vytiahnutie potravy rovnakú labku, v 70% vykročili vždy tou istou labkou, a celkovo jednu labku prednostne použili priemerne v 66% všetkých činností.

Zaujímavosťou je, že ľavorukosť alebo pravorukosť nemali vplyv na to, na ktorej strane sledované mačky spali. U oboch typov spali striedavo na ľavej i pravej strane, a to s rovnakou frekvenciou. Na rozdiel od ľudí, u ktorých je približne až 90% mužov pravákov, u mačiek je to presne opačne, až 90% ženského mačacieho osadenstva preferuje pravú labku.

Vedci v štúdii dodávajú, že ľaváci sú u mačiek agresívnejší a horšie zvládajú stres. Čo ale spôsobuje preferenciu tej či onej strany nie je jasné, ani prečo je viac pravačiek u samičiek, píše Gazeta.ru

BRATISLAVA/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mozog

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.