Aj Štokholm otestoval autobus budúcnosti. Prvá jazda mnohých prekvapila

S0000386946_2018_01_24_zamena_03_cz-HD-TP.mp4
Zdroj: TV Markíza

Podľa analytika ešte potrvá, kým bude technológia úplne spoľahlivá.

Mestská doprava budúcnosti. Podľa Švédov bude patriť autonómnym autobusom. Prvé hromadné vozidlo bez šoféra už jazdí aj v Štokholme. Pasažieri sa na kameru zverili s prvými dojmami.

Keďže autobus je ešte len v testovacej prevádzke, presúva sa veľmi pomaly - rýchlosťou iba 20 kilometrov za hodinu a po značne obmedzenej trase. Pre prípad núdze v ňom sedí aj vyškolený zamestnanec. Autonómne autobusy sú však určite zlou správou pre profesionálnych šoférov.

„Šoféri vo Švédsku pohltia asi 50 percent prevádzkových nákladov, takže je celkom logické, že tento argument zohľadnia aj prevádzkovatelia hromadnej dopravy," vysvetlil Yusak Susilo, dopravný analytik.

Analytik ale zároveň jedným dychom dodáva, že autonómne autobusy sú otázkou vzdialenej budúcnosti. Podľa neho potrvá, kým bude technológia úplne spoľahlivá. Tiež si zatiaľ nevie predstaviť ich fungovanie úplne bez ľudskej asistencie.

Autonómny autobus od konca minulého roka preváža aj pasažierov v nemeckom Bad Birnbachu. Pravidelne premáva medzi centrom mesta a miestnymi kúpeľmi. Na jazdu aj tu dohliada vyškolený šofér. Prvé testy už majú za sebou aj v Spojenom kráľovstve či Holandsku.ŠTOKHOLM/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme MHD

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.