Japonci si obľúbili malú dedinku na Liptove. Patrí medzi 30 najkrajších miest v Európe

Uvidíte
Zdroj: TV Markíza

Prvý filmový štáb z Japonska sa tam ukázal ešte v 90. rokoch.

Dopadne Vlkolínec na Liptove ako Benátky či Dubrovník? Skanzen ľudovej architektúry vo Vlkolínci zaradili medzi 30 najkrajších miest v Európe. Exkluzívny zoznam vytvorili zástupcovia japonských cestovných agentúr a zverejnil ho britský denník The Telegraph.

Prvý filmový štáb z Japonska sa vo Vlkolínci ukázal ešte v 90. rokoch. Domáci Japoncov hodnotia ako svojský druh turistov.

„Raz moja starká našla plnú kuchyňu japonských turistov, nevedela sa s nimi dorozumieť, tak im ponaberala polievočku, čo si navarila. Vyfotili sa spolu, najedli a nakoniec ich odprevadila," spomína Martina Kmeťová, obyvateľka Vlkolínca.

Na Slovensko z roka na rok prichádza stále viac turistov z krajiny vychádzajúceho slnka, no aj tak tvoria len mizivé percento z celkového počtu návštevníkov. Najviac ich lákajú naše jaskyne a priepasti a rovnako pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na Liptov prídu nanajvýš na jednodňový výlet, tých čo tam aj prespia je máličko.

Vo Vlkolínci je oficiálne 45 domov, ale iba päť z nich obývajú domáci. Ostatné využívajú cezpoľní ako víkendové chalupy. Za ostatných 20 rokov počet obyvateľov klesol o polovicu na 15. Zatiaľ si z prípadného väčšieho náporu turistov nerobia ťažkú hlavu.

Liptovskí predstavitelia cestovného ruchu si nemyslia, že lichotivé hodnotenie japonských agentúr prinesie enormný nárast počtu turistov.

Miestenka v exkluzívnom zozname 30 najkrajších miest Európy teda potešila. No vzhľadom aj na už dlhodobejší záujem Japoncov zásadný vplyv na návštevnosť Vlkolínca zrejme mať nebude.


VLKOLÍNEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vlkolínec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.