V Trenčíne vystavujú holubov, niektoré stoja ako Ferrari

Daniel Kaluuya
Zdroj: TV Markíza

Aj na Slovensku sa predávajú tie najlepšie operence za tisíce.

Za holuba zaplatil ako za Ferrari alebo tisíce eur pod jednou strechou. Aj takto stručne by sa dala nazvať stredoeurópska výstava poštových holubov v Trenčíne. Tú organizujú každý párny rok.

Chovatelia holubov hodnotia a bilancujú minulý rok. Operenci sú teraz zatvorení v holubníkoch. „Teraz sa dávajú do poriadku, preliečujú sa, vakcínujú sa, atď a väčšinou sa vypustia koncom marca," povedal nám posudzovateľ holubov Daniel Dudzik.

Po tréningoch začnú opäť pretekať v máji.

Dobrý poštový holub musí nalietať tisíce kilometrov. Napríklad holub vypustený ráno v Bruseli zvládne prekonať pri ideálnych podmienkach vzdialenosť na Slovensko, čo je približne 1 000 kilometrov, za 12 hodín. 

A to zdvihne jeho hodnotu. Minulý rok vydražili holuba za rekordnú sumu. Jeho nový majiteľ zaň zaplatil 360-tisíc eur. Aj na Slovensku sa predávajú tie najlepšie operence za tisíce.

„Nacenili sme pri nejakej príležitosti, takú nejakú priemernú cenu, ale skutočne to bola veľmi vlažná cena, už si nepamätám koľko to bolo eur, ale dajme tomu, že to bolo 50 eur na kus a nám volal chovateľ, že sme ho zruinovali. Pýtame sa prečo, že manželka si to našla a žiada cez jej právnika v rozvodovom konaní polovičku majetku," povedal viceprezident Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov Daniel Krajčík.

Vo štvrtok (25. 1.) vyberali tie, ktorých cena určite porastie. „Predposledná partia je svalstvo, to sa dá vychytať a tu prsné svalstvo. A posledná partia je krídlo a chvost. Kvalita operenia. Veľmi pekné operenie tento má. aj pekné body dostane," vysvetlil jeden z posudzovateľov holubov.

Šampióni získavajú 93 bodov, ak keď ich majú tak to už je slušné.

Jednotlivých víťazov predstavia v piatok (25. 1.), ale slovenské holuby sa určite nestratia. „Poslednú olympiádu sme vyhrali, poslednú stredoeurópsku sme vyhrali, takže vlastne dobre," tvrdí Dudzik.

Stredoeurópsku výstavu poštových holubov sprístupnia verejnosti zajtra a potrvá do soboty.

TRENČÍN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Trenčín

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.