Fajčiari pozor, ani e-cigarety nemusia znížiť riziko vzniku rakoviny

drogy_tvnoviny.mp4
Zdroj: Danilov1991xxx/Shutterstock

Elektronická cigareta využíva náplň s obsahom nikotínu, no nevyužíva horiaci tabak.

Para vytváraná e-cigaretami spôsobuje mutácie DNA, ktoré môžu viesť k rakovine. Vedci podrobili pôsobeniu e-cigariet ľudské pľúcne bunky a takisto bunky z myší. Zistili, že tieto bunky následne zmutovali a stávali sa rakovinovými oveľa rýchlejšie ako vedci očakávali.

Tím odborníkov z New Yorkskej univerzity (NYU) varuje, aby ľudia neverili sľubom o tom, že náhrady cigariet sú bezpečnejšie. Zistenie prichádza len pár dní po tom, ako Administratíva pre reguláciu Liekov a Potravín v USA (FDA) odmietla priznať status zníženého zdravotného rizika výrobku IQOS - bezdymovej cigarete spoločnosti Philip Morris's.

Elektronická cigareta využíva náplň s obsahom nikotínu, no nevyužíva horiaci tabak. Namiesto toho vytvára aerosol (zmes pevných alebo kvapalných častíc plynu), ktorý pripomína cigaretový dym. Ten je zohrievaný, no nie pálený

Napriek tomu, že to malo byť zdravšie ako klasické fajčenie, aj tu vedci objavili vznik karcinogénov. Je pravda, že existujú štúdie, ktoré tvrdia, že až 97-percentná skupina fajčiarov e-cigariet má nižšie riziko vzniku rakoviny pľúc ako fajčiari. Neznamená to však, že sú e-cigarety úplne neškodné.

Nová štúdia z oddelenia environmentálnej medicíny NYU sa pokúsila vyvrátiť tvrdenie, že samotný nikotín v cigaretách je neškodný. Je totiž známe, že väčšinu zdravotných problémov spôsobujú práve iné látky, nie nikotín. Ten je zodpovedný najmä za závislosť a práve e-cigarety majú zabezpečiť "čisto nikotínove", a teda aj zdravé fajčenie.

Štúdii sa tento mýtus podarilo vyvrátiť. Jej výsledky zverejnil vedecký magazín Proceedings of the National Academy of Sciences.

Pare vystavili spomínané ľudské a myšacie bunky. Záver bol jasný, hoci para obsahuje menej karcinogénov ako tabakový dym, fajčiari e-cigariet majú aj tak vyššie riziko vzniku srdcových ochorení či rakoviny pľúc a močového mechúra ako nefajčiari.
BRATISLAVA/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.