Prišla o rodinu počas holokaustu. Pripomína si ju vlastnoručne vyrobenými bábikami

Danine tety či starí rodičia. Tí všetci majú svoje čestné miesto v presklenom sekretári. Niekdajšia učiteľka z Izraela ich nikdy nemala možnosť poznať osobne.

Vlastnoručne si vyrobila rodinu, ktorú vzhľadom na desivú minulosť nemala možnosť spoznať. V sekretári Dany Gur-Zeev, zručnej umelkyne z Izraela, nájdete bábiky navlas podobné predkom, ktorí zahynuli počas holokaustu.

Danine tety či starí rodičia. Tí všetci majú svoje čestné miesto v presklenom sekretári. Niekdajšia učiteľka z Izraela ich nikdy nemala možnosť poznať osobne, iba z fotografií a rozprávania. Všetci sa stali obeťami nacistickej vražednej mašinérie.

Výroba jednej asi 50 centimetrovej bábiky trvá pani Dane asi 120 hodín. Podkladom sú jej len čierno-biele fotografie. Izraelská umelkyňa je veľký pedant a snaží sa, aby bábiky vyzerali čo možno najrealistickejšie.

Na otázku prečo to vlastne robí, pohotovo odpovedá: "Pre mňa je to veľmi osobná vec. Chcem, aby sa na nich nezabudlo, aby na nich pamätali aj ďalšie generácie po mne. Písala som aj do múzea vo Varšave či ich tam nechcú vystaviť. Chcela by som, aby sa aspoň takto mohli vrátiť domov," uviedla umelkyňaJERUZALEM/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Židia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.