Barnabáš má v záhrade vojenský bunker. Pozrieť si ho môže každý

Keď bol Barnabáš malý, pri bunkri zažil niečo na čo nezabudne do konca života.

Na záhrade má väčšina z nás zeleninu či kvety, no pán Barnabáš tam má niečo úplne iné - zachovalý vojenský bunker, ktorý postavila ešte Československá armáda. Má s ním ale veľmi nepríjemný zážitok, ako malý chlapec bol svedkom smrteľnej streľby.

Pán Barnabáš (78) žije celý život v obci Bretka na juhovýchode Slovenska. V malebnej dedinke býva približne 400 ľudí, no vojenský bunker má na záhrade iba on.

Na prvý pohľad betónová stavba z obdobia pred II. svetovou vojnou je vlastne objekt ľahkého opevnenia vzor 37 - ľudovo známa ako ropík.

„Ten bunker prakticky prežil prechod frontu, útok sovietskych vojsk, keďže bol postavený pre československú armádu. Po zabraní tohto územia Maďarskom slúžil potrebám maďarskej armády a napokon raritne v tomto bunkri sa pred postupujúcou sovietskou armádou bránili nemeckí vojaci ktorí ich odtiaľto vyháňali," vysvetlil Martin Hanzel, amatérsky bunkrológ.

Svoje si pamätá aj pán Barnabáš. Keď bol malý, pri bunkri zažil niečo na čo nezabudne do konca života. Nemecký guľometčík ho donútil pozerať sa na to, ako zomiera ruský vojak.

Bunkre, ktorých zostalo na tomto území len veľmi málo, sa zachovali z dvoch dôvodov. Prvým je, že stáli vedľa sakrálnych stavieb, čiže kostolov. A to je dôvod prečo tento bunker stále stojí. Budapešť totižto mala dohodu s Vatikánom.

Kus histórie, ktorý prežil aj streľbu ruského raketometu kaťuša si môže pozrieť každý, kto obec navštívi. Pán Barnábaš ho ochotne a najmä zadarmo do záhrady pustí. Na návštevy je už zvyknutý.


BRETKA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bunker

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.