Konzumácia pol dňa starého snehu je zdravotne neškodná

Stonehenge
Zdroj: shutterstock/dudinart

Ukázal to rumunský výskum.

Rumunská univerzita zverejnila výsledky štúdie, aké bezpečné je konzumovať sneh.
István Máthé, profesor na Sedmohradskej Maďarskej univerzite Sapientia, povedal vo štvrtok pre tlačovú agentúru AP, že experiment z roku 2017 ukázal, že zdravotne neškodné je konzumovať sneh starý pol dňa a lepšie je konzumovať ho v mrazivejších mesiacoch. Avšak dvojdňový sneh už nie je zdravotne bezpečný.

Počas experimentu vedci v januári a vo februári odoberali sneh z parku a križovatky s kruhovým objazdom v meste Miercurea Ciuc, centre maďarskej menšiny v Sedmohradsku (Transylvánii) v strednej časti Rumunska. Tento sneh dali vedci do hermeticky uzavretých sterilných nádob. Potom sa v nich pokúsili vypestovať baktérie a plesne. Výskum sa uskutočnil pri teplotách od mínus 1,1 do mínus 17,4 stupňa Celzia v spomínanom meste, ktoré patrí k najchladnejším v Rumunsku.

Po jednom dni bolo v januári päť baktérií na milimeter, pričom vo februári sa počet zoštvornásobil. "Úplne čerstvý sneh obsahuje veľmi málo baktérií," povedal profesor do telefónu. "Avšak po dvoch dňoch sú v ňom už desiatky baktérií," dodal. Podľa jeho slov sa množstvo mikroorganizmov zvyšuje pod vplyvom nečistôt v ovzduší.

Máthé povedal, že tento nápad dostal, keď videl jesť sneh svoje deti. "Nikomu neodporúčam jesť sneh, len vravím, že neochoriete, ak ho trochu zjete," vysvetlil. Tento experiment bol v Rumunsku prvým svojho druhu.

BUKUREŠŤ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Konzumácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.