V malej obci pri Piešťanoch našli pod zemou "tekutý poklad"

1_glabaznova_zachranka_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Teraz by ho chcela obec využiť pre rekreáciu.

V obci na západnom Slovensku našli prírodný tekutý poklad. V Pečeňadoch pri Piešťanoch stovky metrov pod zemou majú podobnú termálnu vodu, akou sa pýšia Francúzi. Na povrch by ju chceli dostať čo najskôr.

Štúdia, na ktorej pracovali odborníci dlhé mesiace je hotová. Vzácnosť, akú by chcela mať nejedna obec na Slovensku, sa nachádza priamo na roli.

Znalec balneoterapie a liečebnej rehabilitácie Daniel Doležal nám povedal, že na základe štúdie je kvalita vody naozaj veľmi dobrá. Vrtná súprava musí vyhĺbiť vrt až do hĺbky 2500 metrov. „Vlastne táto voda, ktorú by sme my mohli čerpať z tej hĺbky, má vlastne také isté ukazovatele, ako prírodná liečivá voda v Dudinciach," zdôraznil.

Voda by mala mať 72 stupňov Celzia. Obsahuje oxid uhličitý a s najväčšou pravdepodobnosťou aj sírovodík. Na svete sú iba tri takéto vody. Toto by bola štvrtá.

„Mohli by sme to istým spôsobom porovnať a j s vodou Vichy, ktorá je veľmi dobrá v kozmetickom priemysle," vysvetlil Doležal.

Voda má množstvo minerálnych látok a podľa odborníkov veľmi dobrá na kardiovaskulárny a pohybový aparát a tiež má blahodarné účinky na kožu. Obec ju chce využiť pre ľudí a vybudovať vodný svet.

„Štúdia hovorí, že je tam možné spraviť tri vnútorné bazény, vonkajší bazén tobogán a to bude napojené vlastne na existujúcu stavbu relaxačného centra," povedal starosta obce Pečeňady Ladislav Boháčik.

Nie všetci v obci súhlasia vybudovaním vodného sveta, ktorý by mal stáť dva a pol milióna eur. Spísali dokonca už aj petíciu. Podľa niektorých miestnych to bude obrovská finančná záťaž pre obec. Starosta to tak ale nevidí. Peniaze z banky vraj na to nepotrebujú.

Vodu by chceli využívať aj na druhotné využitie, to znamená na vykurovanie objektov. Ak pôjde všetko podľa plánu, vŕtať poklad zo zeme by chceli ešte v tomto roku a vodný svet, v ktorom by si našlo prácu asi pätnásť ľudí, by chceli sprístupniť verejnosti na budúci rok.


PEČENADY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Minerálna voda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.