Začína sa nový čínsky rok: Ponesie sa v duchu citlivého, spravodlivého a lojálneho znamenia

Tabria Majors
Zdroj: TASR/AP/Sakchai Lalit

Ide o jeden z najdôležitejších sviatkov pre ázijské komunity žijúce kdekoľvek na svete.

V piatok 16. februára sa začne nový rok podľa čínskeho tradičného kalendára a potrvá do 4. februára 2019. Nový čínsky rok sa ponesie v znamení psa, po ňom nastúpi rok v znamení prasaťa. Tento 15 dní trvajúci sviatok nesie aj názov lunárny Nový rok či Sviatky jari. Ide o jeden z najdôležitejších sviatkov pre ázijské komunity žijúce kdekoľvek na svete.

Na novoročné sviatky sa stretáva celá rodina, ide teda o obdobie vyznačujúce sa veľkými presunmi ľudí na území Číny i v ostatných častiach sveta, kde čínske komunity žijú.  Deň pred Sviatkami jari spravidla celá rodina pripravuje slávnostnú večeru. Obvyklým pokrmom bývajú mäsom či zeleninou plnené taštičky z cesta a jedlá symbolicky vyjadrujúce bohatstvo a hojnosť, napríklad semená alebo ryby.


Aj čínske veľvyslanectvo na Slovensku na svojej webovej stránke označilo Sviatky jari (Čchun-ťie) za najväčšie tradičné sviatky. Ich dátum sa stanovuje podľa lunárneho kalendára spravidla v období medzi poslednými desiatimi dňami januára do polovice februára. Ide o dosť hlučné sviatky, počas osláv sa používajú prskavky a domáce ohňostroje. Obľúbené sú predstavenia tancujúcich levov a drakov s lampiónmi a iné ľudové atrakcie.

Ďalším sviatkom je Sviatok lampiónov (Jüan-siao-ťie) v noci prvého mesačného splnu po Sviatkoch jari. Úctu k lampiónom Číňania prejavujú už takmer 2000 rokov. Počas tohto sviatku sa jedia taštičky z ryžovej múky plnené rôznymi náplňami, symbolizujúce opätovné stretnutia ľudí, informoval portál čínskeho veľvyslanectva.

Pes je 11. znamenie v čínskom zverokruhu, považuje sa za citlivé, spravodlivé a lojálne znamenie, ktoré si dobre rozumie napríklad s tigrom či koňom zo zverokruhu, ale zase nevychádza s drakom.

PEKING/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lunárny nový rok

Dôležité udalosti