Botanická záhrada ponúka aj v zime tropické divadlo. Nahliadnite do pestrého sveta kvetov

Výstava zapôsobí na všetky vaše zmysly.
Zdroj: TV Markíza

V skleníkoch botanickej záhrady je to teraz ako v 5D kine.

Za oknami síce vrcholí zima, no v skleníkoch Botanickej záhrady v Košiciach je to hotový tropický raj. Rozkvitli tam stovky druhov orchideí. Ak sa neviete dočkať jari, ponúkame vám aspoň malú ukážku pestrofarebného sveta kvetov.

Orchidea - stelesnenie dokonalosti a umelecké dielo prírody. Každá je iná, no všetky sú úžasné. Kvitnú počas celého roka.

„Príroda rozhoduje, čo práve vrcholí v kvete a práve tá časť sortimentu sa potom dostáva do tohto intenzívneho prostredia, ani v prírode v takejto hustote jednoducho orchidei nenakvitnú," vysvetlil botanik Róbert Gregorek.

V súčasnosti ich poznáme zhruba 30-tisíc rôznych druhov. Ich šľachtením však k tomu prispel aj človek. „Zámerne vyberali z prírody tie, ktoré boli najkrajšie, veľkostne tvarovo, a tie potom medzi sebou krížili," uviedol vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry Peter Fridman.

Každý nový druh je originál a aj napriek kríženiu sa dokáže ďalej rozmnožovať. Jedno však majú spoločné, orchidei prežívajú aj vďaka zvláštnej symbióze s hubami.

V skleníkoch botanickej záhrady je to teraz ako v 5D kine. Výstava zapôsobí na všetky vaše zmysly. Farby potešia oči, vône zas čuch, z hmatom je to o čosi komplikovanejšie, kvietky sú jemné a tak sa ich netreba dotýkať.

Svet orchideí môžete najbližšie týždne, presnejšie do 11. marca objavovať v Košickej Botanickej záhrade.


KOŠICE/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Botanická záhrada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.