Traja astronauti z ISS bezpečne pristáli v Kazachstane

2802_Reflex_28_02_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR/Alexander Nemenov/Pool Photo via AP

Vo vesmíre strávili 168 dní.

Trojica astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) - Američania Mark Vande Hei a Joe Acaba a Rus Alexander Misurkin - sa v stredu vrátila na Zem po 168 dňoch strávených vo vesmíre. Informovala o tom agentúra AP.

Návratový modul vesmírnej lode Sojuz s americko-ruskou posádkou bezpečne pristál v zasneženej kazašskej stepi v stredu ráno miestneho času krátko po východe slnka. Špeciálnym tímom sa ho podarilo vyzdvihnúť aj napriek snehu a teplotám hlboko pod bodom mrazu.


Acaba, Vande Hei a Misurkin sa vydali na svoju vesmírnu misiu vlani v septembri. Počas svojho päť a pol mesačného pobytu v kozme zažili rozhovor s pápežom Františkom či prácu s robotickým ramenom v otvorenom vesmíre.

Trojica opustila vesmírnu stanicu umiestnenú na obežnej dráhe Zeme iba pred niekoľkými hodina. Zostávajúcich kolegov na ISS na rozlúčku objali. Na ISS aktuálne zostala trojčlenná posádka - japonský astronaut Norišege Kanai, ruský kozmonaut Anton Škaplerov a americký astronaut Scott Tingle. Ďalšia posádka by sa na ISS mala vypraviť o tri týždne.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Astronauti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.