Čínska vesmírna stanica sa vymkla spod kontroly. Čoskoro sa zrazí so Zemou

HODINY_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Kedy a kam dopadne však vedci stále presne nevedia.

Padá z obežnej dráhy a čoskoro sa zrazí so Zemou. Čínsku vesmírnu stanicu, ktorá sa pred časom vymkla spod kontroly, delia od jej zániku už len dni. Kedy a kam dopadne však vedci stále presne nevedia.

V roku 2011 odštartovala na orbitu čínska raketa so stanicou Tiangong 1 na palube. V preklade Nebeský palác mal slúžiť na výskum a testy dva roky. Úlohu splnil nad očakávania. Číňania pôvodne plánovali púť svojej vesmírnej stanice ukončiť kontrolovaným pádom do mora.

Predvlani však nad ňou stratili kontrolu a plány sa zmenili. Za týždeň teraz klesne z orbity asi o šesť kilometrov. Kedy a kam presne dopadne však zatiaľ nikto nevie. Vedec z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach Ján Baláž uviedol, že na Slovensku pád nehrozí. Podľa jeho slov by to mohlo dopadnúť napríklad do stredu Talianska.

Skoro celá vesmírna stanica zhorí v atmosfére. Na Zem však stále môžu dopadnúť aj niekoľko desiatok kíl vážiace úlomky. Aj keby jej časti dopadli na povrch, vedci varujú, aby s nimi ľudia nemanipulovali. Na palube Tiangongu je totiž množstvo toxických látok.


KOŠICE/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti