Astronaut prežil rok vo vesmíre. Spôsobilo to, že s identickým dvojčaťom už nemajú rovnaké gény

Astronaut Scott Kelly.
Zdroj: Profimedia.sk

Štúdia skúmala, čo sa s Kellym dialo pred, počas a po jeho ročnom pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Pobyt vo vesmíre nezmení len ľudský výzor, ale podľa najnovších zistení, aj gény. Predbežné výsledky zo štúdie NASA ukázali, že 7 percent génov astronauta Scotta Kellyho sa neznormalizovali ani po dvoch rokoch od jeho návratu z vesmíru, napísala CNN.

Štúdia skúmala, čo sa s Kellym dialo pred, počas a po jeho ročnom pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici a podrobné výsledky porovnali s jeho bratom, identickým dvojčaťom Markom, ktorý ostal na Zemi. NASA zistila, že dvojčatá už nie sú geneticky rovnaké.

Na zisťovanie fyzických zmien vo vesmíre experti skúmali Scottove metabolity, molekuly bielkovín cytokíny a proteíny pred a jeho misiou. Let do vesmíru spôsobuje stres z nedostatku kyslíka, zvyšuje zápal a dramatickú zmenu živín a podľa ich zistení, to všetko vplýva na ľudské gény.

Vedec Chris Mason z newyorského Weil Cornell Medicine písal o aktivácii Scottových „vesmírnych génov" už minulý rok vo vlastnej, separátnej štúdii z NASA.

Jeden z najdôležitejších faktorov vplývajúcich na zmenu v Scottových bunkách bol nedostatok kyslíka alebo zvýšená prítomnosť oxidu uhličitého. Došlo takisto aj k poškodeniu Scottovej mitochondrie. Masonov tím zbadal tiež zmeny v dĺžke Scottových telomérov, čiapočiek na konci chromozómov, ktoré súvisia s biologickým starnutím.

„Dvojičkovská" štúdia z dielne NASA je pomocou pri zisťovaní toho, čo sa deje s ľudským telom po tradičných šesťmesačných vesmírnych misiách. Kellyho ročná misia je pokrokom k plánovej, trojročnej ceste na Mars.

Skúmanie toho, ako sa ľudské telo prispôsobuje bezváhovému stavu, izolácii, radiácii a stresu z dlhotrvajúceho letu do vesmíru, je potrebné predtým, než astronautov pošlú na trojnásobne dlhšie misie.

NEW YORK/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Astronauti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.