V noci sa posúva čas, bude o hodinu viac

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ Lisa S.

Bude meškať aj niekoľko vlakov.

V noci zo soboty na nedeľu (25. 3.) začína na Slovensku stredoeurópsky letný čas. Ručičky hodiniek si teda musíte posunúť o hodinu dopredu. Zmena nastane o 02.00 h a budeme teda spať o hodinu kratšie. Čas na zimný sa zmení v nedeu 28. októbra.

O zavedení letného času rozhodla vláda svojím nariadením vlani vo februári, kedy túto zmenu schvála až do roku 2021. Týmto nariadením prebralo Slovensko právne záväzné akty Európskej únie.

Myšlienka zmeniť čas tak, aby sa ušetrilo denné svetlo (daylight-saving time), sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina (1706-1790). Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet roku 1907 v eseji The Waste of Daylight (doslovný preklad: Mrhanie denným svetlom).

K negatívam striedania časov patrí narúšanie ľudského biorytmu, naopak výhodou by malo byť efektívnejšie využívanie denného svetla.

V súčasnosti sa letný čas platný v stredoeurópskom priestore odkláňa od koordinovaného svetového času (UTC), nazývaného aj greenwichský stredný čas (Greenwich Mean Time, GMT), o dve hodiny. Od októbra do marca sa táto oblasť vracia k svojmu pôvodnému stredoeurópskemu času, odklonenému od UTC o hodinu dopredu.

Na našom území sa letný a tzv. zimný čas zaviedol prvýkrát v priebehu 1. svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa SELČ uplatňoval každý rok. 

Zdroj: TV Markíza

Až do roku 1995 trval SELČ šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka letného času na Slovensku zosúladila so smernicami EP a Rady Európskej únie, trvá sedem mesiacov.Zmenu času využíva väčšina členských štátov Európskej únie i niektoré štáty USA.

Pôvodnou myšlienkou pri zavádzaní letného času bolo ušetriť elektrickú energiu a lepšie využiť prirodzené denné svetlo. Kritici posúvania hodinových ručičiek už niekoľko rokov tvrdia, že úspora energie je minimálna, letný čas mnohým ľuďom narúša biorytmus a podpisuje sa pod zdravotné problémy.

Europoslanci vyzvali na prehodnotenie striedania času

Odporcovia zmeny času na portáli Nepotrebujeme letný čas popri svojich argumentov majú aj petíciu pre tých, ktorí so zmenou času zo stredoeurópskeho na letný stredoeurópsky nesúhlasia.

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok (8. 2.) odporučili Európskej komisii, aby prehodnotila smernicu o úprave letného času. V EP však vznikli dva tábory s rozdielnym názorom na túto otázku, dôkazom čoho bolo aj hlasovanie slovenských europoslancov

Parlament zdôraznil, že ak by aj došlo k revízii smernice o úprave letného času, Únia si musí zachovať jednotný časový režim. Zrušenie alebo zachovanie striedania letného a zimného času sa musí vzťahovať na všetky členské štáty EÚ. Reakcie na tento krok nájdete TU:

Vlaky budú hodinu meškať

Zmena času zasiahne rýchlik Zemplín, ktorý o 21.54 h štartuje v Humennom a smeruje do Bratislavy. Zároveň sa dotkne aj rýchlika Zemplín, ktorý ide v opačnom smere a o 23.34 h vyráža z Bratislavy s príchodom do Humenného o 7.50 h. Obidva spoje prídu do cieľa zmeškané do 60 minút.

Súčasne úprava času zasiahne aj spoje EuroNight (EN) Slovakia. Vlak, ktorý vyráža z Humenného o 19.46 h a smeruje do Prahy, príde cez pohraničný priechod Čadca smerom do Česka zmeškaný do 60 minút. V opačnom smere tento vlak s odchodom z Prahy o 22.19 h príde z Česka do Košíc zmeškaný do 60 minút a do Humenného do 30 minút.

Podobne zmena času ovplyvní aj EN vlak Metropol. Spoj s odchodom z Budapešti o 20.25 h smerujúci do Prahy pôjde cez slovenské územie podľa cestovného poriadku, do Prahy však príde zmeškaný do 60 minút. V opačnom smere tento vlak s odchodom z Prahy o 23.57 h pôjde cez slovenské územie s približne 60-minútovým meškaním.

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Posun času

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.