Vedci objavili jedinečný astronomický objekt – novú galaxiu

Objav novej galaxie
Objav novej galaxie Zdroj: NASA

Je jedinečná tým, že nemá takmer, alebo úplne žiadnu temnú hmotu.

Vedci z NASA za pomoci Hubblovho vesmírneho teleskopu objavili v blízkom vesmíre novú galaxiu, ktorú pomenovali NGC 1052-DF2. Je jedinečná tým, že nemá žiadnu temnú hmotu.

Tento objav spochybňuje teórie o vývoji galaxií a poskytuje nové poznatky o povahe temnej hmoty. Výsledky výskumu zverejnili v časopise Nature, uvádza BBC.

Hubblov teleskop pomohol spresniť vzdialenosť galaxie na 65 miliónov svetelných rokov. Podľa vedcov je o niečo väčšia ako Mliečna dráha, ale obsahuje menej hviezd. Je preto riedka a je možné vidieť aj galaxie za ňou. Môže mať približne 10 miliárd rokov.

NGC 1052-DF2 obsahuje najmenej 400-krát menej temnej hmoty, ako astronómovia pre galaxie vo všeobecnosti predpokladajú.

Čo je temná hmota

Temná hmota je látka, ktorú možno vo vesmíre pozorovať len vďaka jej gravitačnému pôsobeniu na okolité objekty tvorené bežnou svietiacou hmotou. Temná „hmota" nevyžaruje žiadne elektromagnetické žiarenie a preto nemôže byť pozorovaná. O jej existencii vedci vedia len z gravitačných prejavov na žiarivú hmotu: gravitačné šošovky, rotácia galaxií a guľových hviedzokôp. Temná hmota nie je opticky temná/tmavá, ale priehľadná.

Temnú hmotu považujú vedci za súčasť všetkých galaxií, za akési lepidlo, ktoré galaxie drží pohromade. Nález galaxie bez temnej hmoty je neočakávaný a spochybňuje štandardné predstavy o tom, ako galaxie fungujú.


USA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.