Vedci hovoria o objavení nového ľudského orgánu, má byť najväčší v našom tele

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock/Alexilusmedica

Takzvané interstícium sa nepodobá na žiaden tradičný orgán.

Najprv si mysleli, že ide iba o zaujímavé tkanivo. Nová vedecká štúdia publikovaná v Journal Scientific Reports detailne opisuje štruktúry a rozdelenie priestoru v našich telách.

Predstavovať by mali novoobjavený a zároveň najväčší orgán v ľudskom tele.

Priestory naplnené tekutinou

Takzvané interstícium sa nepodobá na žiaden tradičný orgán určitého tvaru či rozmerov. Ide o rozsiahlu priestorovú sieť v tkanivách a medzi nimi, ktorá je naplnená tekutinou.

Nachádza sa pod povrchom kože a takisto v tkanivových vrstvách okolo tráviaceho traktu, pľúc a močových ciest. Obklopuje však aj krvné cievy a svaly.

Spoluautor štúdie patológ z medicínskeho centra Langone Health v New Yorku Neil Theise si myslí, že interstícium je väčšie ako koža. Tá pokrýva 16 percent ľudského tela, zatiaľ čo interstícium podľa odhadov až 20 percent jeho objemu.

„V mladom človeku to predstavuje približne desať litrov tekutiny," citovala ho CNN.

Lekári a vedci o interstíciu vedeli, no až teraz pri skúmaní použili techniku, ktorá im umožnila vidieť každý detail.

Status orgánu

Z 13 pacientov podstupujúcich operácie pankreasu vzali vzorky tkanív. Tie potom naplnili fluoreskujúcou tekutinou, vďaka ktorej pozorovali priestory, do ktorých sa nahromadila.

„Pri tradičnom skúmaní pod mikroskopom sú tkanivá dehydrované a vyzerajú ako husté vrstvy. Preto sme si interstícium predtým nemuseli všimnúť," dodal Theise.

Na jeho lepšie porozumenie, skutočnú funkciu a to, ako ovplyvňuje ďalšie súčasti vnútornej sústavy ľudského tela, budú musieť vedci absolvovať ďalšie skúmania.

Na tom, či mu dajú status orgánu, sa bude musieť zhodnúť celá medicínska obec. Nie všetci sú však touto myšlienkou nadšení.

„Interstícium by som považoval za súčasť existujúcich orgánov, nie ako samostatný orgán. Je to podobné, ako keby sme teraz objavili krvné cievy. Takisto sú súčasťou každého orgánu, ale samotné ich takto nedefinujeme," povedal profesor medicíny a bunkovej biológie Michael Nathanson.

Šírenie rakoviny

Interstícium podľa štúdie môže pomáhať rakovinovým bunkám šíriť sa do celého tela.

Keď sa rakovinová bunka odtrhne od nádoru, môže cestovať do iných častí tela cez krvný obeh alebo lymfatický systém, píše American Cancer Society.

Vzorky odobraté priamo z intersticiálnej tekutiny tak môžu slúžiť ako pomôcka pri diagnostikovaní rakoviny.

NEW YORK/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.