Stratili nad ňou kontrolu a rúti sa k Zemi. Vesmírna stanica by mala spadnúť počas Veľkej noci

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: reprofoto TV Markíza

Väčšia časť osem a pol tonového kolosu zhorí v atmosfére. Na Zem však môžu dopadnúť veľké úlomky.

Stratili nad ňou kontrolu a rúti sa k Zemi. Čínska vesmírna stanica by mala z obežnej dráhy spadnúť počas Veľkej noci. Kam dopadnú trosky, ktoré nezhoria zatiaľ stále nik nevie.

Pred siedmimi rokmi odštartovala na orbitu čínska stanica Tiangong 1. Neskôr ju navštívili aj prví astronauti. Svoju vedeckú misiu splnila nad očakávania.

„Takáto stanica by správne mala ukončiť svoju činnosť riadeným zostupom. To znamená, že by mala byť v presnom okamihu zabrzdená a spadnúť do oceánu," povedal vedec z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach Ján Baláž.

To sa ale nestane, keďže Číňania nad ňou asi pred rokom a pol stratili kontrolu. Dodnes nevedno prečo.

Vesmírna stanica postupne klesá do nižších vrstiev atmosféry. Väčšia časť osem a pol tonového kolosu tam aj zhorí. Na Zem však môžu dopadnúť veľké úlomky. Kedy a kam ale nikto presne nevie.

„Maximálne tá dráha je nad 43. rovnobežkou severnej a južnej zemepisnej šírky," povedal astronóm z Univerzity Komenského Juraj Tóth.

Vedci odhadujú, že spadne počas Veľkej noci okolo prvého apríla. Mýliť sa ale môžu o desiatky hodín. Dôvodom na paniku to ale nie je. Šanca, že vás zasiahnu trosky tejto vesmírnej stanice je podľa odborníkov 10-miliónkrát menšia ako to, že vás trafí blesk.

Viac nájdete v reportáži Jozefa Demetera


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti