Zatvoria pláž, ktorú preslávil Leonardo DiCaprio

Pláž Maya.
Zdroj: WildStrawberry/shutterstock.com

Ochranári dúfajú, že sa im podarí zachrániť koralové útesy.

Thajské úrady nariadili dočasné uzavretie pláže Maya na ostrove Ko Phi Phi Le. Pláž bude uzavretá od júna štyri mesiace, pričom cieľom tohto opatrenia je zastaviť jej poškodzovanie turistami, informovala BBC.

Zotaviť sa majú najmä tamojšie koralové útesy. Podľa miestnych médií sú v Thajsku vzhľadom na obdobie dažďov od mája do októbra uzavreté všetky chránené morské územia.

Pláž Maya však predtým zostávala prístupná turistom celoročne, pretože je mimoriadne vyhľadávaná.

"Ostrovy majú veľmi krehký ekosystém, ktorý sa jednoducho nedokáže vyrovnať s obrovským náporom ľudí, znečistením z lodí a pobrežných hotelov. Niekedy je preto jediným riešením úplné uzavretie danej oblasti," uviedol odborník na životné prostredie Thon Thamrongnawasawat.

Pláž bude môcť od náporu návštevníkov oddychovať každý rok počas štyroch mesiacov, od polky mája do polovice októbra.

Expert dodal, že v dôsledku zvyšujúcej sa teploty mora a neregulovaného cestovného ruchu sú v Thajsku poškodené viac než tri štvrtiny koralových útesov. Ochranári dúfajú, že sa im počas tejto „dovolenky" podarí zachrániť koralové útesy.

Túto ázijskú krajinu len minulý rok navštívilo 35 miliónov turistov. Thajský rezort pre národné parky a prírodu po opätovnom otvorení pláže stanoví denný limit 2 000 turistov. Zároveň tam už nebudú môcť kotviť lode.

Pláž Maya preslávil film "Pláž" s Leonardom DiCapriom z roku 2000. 


BANGKOK/TV Markíza, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pláž

Dôležité udalosti