Vesmírna stanica, nad ktorou stratili kontrolu, už dopadla

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: reprofoto TV Markíza

Čínsky úrad pre pilotované kozmické lety uviedol, že stanica sa vrátila do atmosféry v pondelok o 2.15 h nášho času.

Väčšia časť nefunkčnej čínskej orbitálnej stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1) pri opätovnom vstupe do zemskej atmosféry nad južným Pacifikom zhorela, informovala v pondelok agentúra DPA.

Čínsky úrad pre pilotované kozmické lety uviedol, že stanica sa vrátila do atmosféry v pondelok o 8.15 h pekinského času (2.15 h SELČ).

Pozrite si animáciu zániku čínskej vesmírnej stanice


Nie je jasné, aká veľká časť zo stanice napokon dopadla do Tichého oceánu. Podľa astronóma z Harvardovho-Smithsonovho centra pre astrofyziku Jonathana McDowella však k tomu došlo severozápadne od Tahiti. McDowell na Twitteri dodal, že tak minula južnejšie položenú odľahlú oblasť Pacifiku známu ako "cintorín vesmírnych lodí".

Stanica Tchien-kung 1 s dĺžkou 12 metrov a hmotnosťou 8,5 ton nebola podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) taká veľká ako Medzinárodná kozmická stanica (ISS), no väčšia ako ostatné vesmírne úlomky, ktoré bežne obiehajú okolo Zeme.

Riadiace pozemné stredisko stratilo kontakt so stanicou Tchien-kung 1 v marci 2016. Naposledy ju využili čínski kozmonauti v roku 2013. Pôvodný plán bol ukončiť prevádzku tohto zariadenia krátko po jeho vyslaní do vesmíru a zničiť ho kontrolovaným pádom do oceánu.

Peking sa však obával, že nasledovník laboratória - Tchien-kung 2 - by sa nemusel dostať úspešne na obežnú dráhu, takže v Číne rozhodli ponechať stanicu vo vesmíre ako zálohu.

PEKING/TASR, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.