Na škótskom ostrove Skye objavili vzácne stopy dinosaurov

Ilustračné foto
Ilustračné foto Zdroj: independent.co.uk

Nález je významný z celosvetového hľadiska.

Desiatky vzácnych šľapají patriacich dinosaurom, ktoré žili pred približne 170 miliónmi rokov, objavili vedci na škótskom ostrove Skye. Nález významným spôsobom prispeje k pochopeniu strednej jury (geologickej periódy), oznámili v utorok vedci, ktorých cituje agentúra Reuters.

"Čím viac skúmame ostrov Skye, tým viac stôp dinosaurov nachádzame. Táto nová lokalita zaznamenáva dva rozličné typy dinosaurov - dlhokrkých príbuzných brontosaura a ostrozubých príbuzných tyranosaura -, ktorí sa pohybovali v okolí plytkého jazierka v časoch, keď bolo územie Škótska oveľa teplejšie a dinosaury iba začínali nadobúdať svoju globálnu dominanciu," tvrdí Steve Brusatte z oddelenia vedy o Zemi na Edinburskej univerzite.

Nález je významný z celosvetového hľadiska; ide o ojedinelý dôkaz strednej jury, z ktorej je známych iba niekoľko fosílnych lokalít, uviedla zmienená univerzita na svojej webovej stránke. Vedci pri skúmaní stôp a použili fotografické drony, špeciálne snímacie systémy, ako aj počítačové softvéry.

Štúdia, ktorú vypracovali experti z Edinburskej univerzity, múzea v meste Staffin a Čínskej akadémie vied, bola publikovaná v odbornom časopise Scottish Journal of Geology.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.