Chystáte sa vytiahnuť bicykel? Ukážeme vám, ako ho dať po zime do poriadku

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/FXQuadro

Stačí iba pár jednoduchych opatrení a váš bicykel bude pripravený na ďalšiu sezónu.

Zima je už definitívne za nami a tak prichádza bicyklová sezóna. Bicykel by ste si však mali na leto poriadne pripraviť. Odborníka sme sa opýtali, čo všetko urobiť pred prvou jazdou.

Skontrolujte pneumatiky

Skôr ako sadnete na bicykel, dofúkajte si kolesá. Naboku každej pneumatiky nájdete údaj o optimálnom nahustení. Koleso by malo byť nafúkané tak, aby pri stlačení bolo jemne pružné. Takisto treba skontrolovať aj jeho kvalitu. Ak sú na vrchnej časti viditeľné trhliny či iné poškodenia, je načase kúpiť nové.

Vyčistite reťaz

Reťaz je jedna z najhlavnejších častí bicykla a preto si vyžaduje aj poctivú údržbu. Dôležité je odstrániť z nej všetky nečistoty. Najľahšie to spravíte tak, že retiazku premažete, utriete suchou handričkou a následne znova aplikujete olejček. Pri olejových sprejoch dávajte pozor, aby sa kvapalina nedostala do kotúčových bŕzd.

Overte stav bŕzd

Na kontrolu bŕzd postačí jednoduchý manéver. Stlačíte obe brzdy a bicykel sa snažte potlačiť dopredu. Ak s ním pohnete alebo počujete pukanie, mali by ste navštíviť servis

Očistite kabeláž

Častým problémom je zatvrdnuté alebo znečistené mazivo v kabeláži. Odstránenie problému je jednoduché a nepotrebujete naň ani žiadne náradie. Jednoducho vytiahnite koncovky laniek a aplikujte čistiaci olej. Zlepšíte tak chod „prehadzovačiek" a bŕzd.

Skontrolujte vybavenie

Súčasťou každého bicykla by mali byť oranžové odrazové sklíčka, biele svetlo vpredu a červené vzadu. Skontrolujte si či nie sú poškodené a uistite sa, že sú plne funkčné. Zabúdať by ste nemali ani na prilbu. Ak je poškodená, kvôli bezpečnosti si radšej zaobstarajte novú.

Bicykel poumývajte

Umyť bicykel by ste nemali iba na začiatku sezóny, ale mali by ste ho očistiť po každej jazde. Bahno, piesok či prach skracujú životnosť najdôležitejších komponentov. Bicykel stačí opláchnuť vodou. Na zatvrdnutú špinu môžete použiť kefku.

Váš bicykel je pripravený na výlet. Ak ste však narazili na komplikovanejší problém, bicykel by ste mali prenechať do šikovných rúk odborníkov.

Pri športovom type sa odporúča navštíviť servis minimálne raz za rok. Odborníci vám detailnejšie skontrolujú jeho stav a môžu včas odhaliť vážnejšie problémy.


BRATISLAVA/mal

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme JAR

Dôležité udalosti