Vedci varujú pred ponocovaním: Nočným sovám hrozí skoršia smrť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Photographee.eu

Výsledky ukázali, že u čistých večerných typov bola o 10 percent vyššia pravdepodobnosť úmrtia do 6,5 roka, než u ostatných.

Zlé správy pre všetky nočné sovy. Nová štúdia úmrtnosti publikovaná v žurnáli Chronobiology International ukázala, že jedincom, ktorí zostávajú v noci dlho hore, hrozí skorá smrť.

Vedci sa už dlhší čas zaoberajú tým, či má neskorý odchod do ríše snov nejaký vplyv na zdravie ľudí. Niektoré výskumy to spájajú s vyšším rizikom cukrovky, srdcových chorôb či obezity. Nebolo však jasné, či to môže zapríčiniť aj skoršiu smrť.

„Nikto to predtým neskúmal, preto sme chceli zistiť, či to zvyšuje riziko úmrtnosti," vysvetlila pre Los Angeles Times autorka štúdie, antropologička Kristen Knutson.

Experti podrobili výskumu 433 268 ľudí vo veku 38 až 73 rokov. Rozdelili ich do štyroch kategórií - čisté ranné typy, čisté večerné typy, mierne ranné typy a mierne večerné typy.

Zamerali sa na vek účastníkov štúdie, trvanie spánku a existujúce zdravotné problémy a potom tieto typy navzájom porovnali.

Ľudí v jednotlivých spacích režimoch skúmali 6,5 roka. Počas tejto doby zistili, že čisto večerné typy majú o 10 percent väčšie riziko úmrtia ako čisto ranné typy.

Vedci však nevedia, prečo nočným sovám pred rannými vtákmi hrozí skoršia smrť. Štúdia sa totiž zaoberala iba koreláciou medzi dvoma typmi, nie príčinou.

„Problém je v tom, že noční ľudia musia žiť v ranne nastavenom svete. Nesúlad medzi ich vnútornými biologickými hodinami a správaním prostredia, v ktorom žijú, môže spôsobiť problémy," vysvetlila Knutsová.

Vedci však upozorňujú, že riešenie, pri ktorom sa ľudia nebudú musieť vzdať svojho životného štýlu a zároveň predísť skorej smrti, je na dosah.

CHICAGO/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úmrtnosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.