Okolo Zeme preletel veľký asteroid, vedci si ho všimli "na poslednú chvíľu"

Okolo Zeme preletel veľký asteroid.
Zdroj: TV Markíza

Pred hľadačmi asteroidov sa skryl v slnečnom svetle.

Preletel v tesnej blízkosti Zeme. Našu planétu opäť tesne minul obrovský asteroid. Vedci ho objavili iba niekoľko hodín pred tým, ako bol k zemskému povrchu najbližšie. Ak by sa zrazil so Zemou, spôsobil by veľké škody.

Volá sa Asteroid 2018 GE3 a vedci ho objavili náhodou, keď sa už blížil k Zemi. Jeho priemer odhadujú od 50 do 100 metrov, napriek tomu sa hľadačom nebezpečných asteroidov dokázal skryť. A to v slnečnom svetle.

Ak by sa dostal do zemskej atmosféry, jeho väčšia časť by zrejme zhorela. Napriek tomu by dopadol z neho poriadny kus. V prípade, že by do atmosféry vstúpil pod správnym uhlom a dopadol by do obývanej zóny, mohol napáchať obrovské škody.

Ako vyzerá pád väčšieho vesmírneho telesa, sme mohli sledovať pred 5 rokmi v Čeljabinsku. Tlaková vlna vtedy vyrazila okná na tisíckach budov a črepy zranili vyše 1200 ľudí. Asteroid, ktorý teraz preletel okolo Zeme, bol ale podstatne väčší.

Jeho dopad by mal podľa vedcov taký účinok, ako v roku 1908 v prípade Tunguskej udalosti a možno aj väčšie, keďže ho pozorovali iba tri dni a nestihli určiť presnú veľkosť.

Keby mal dopadnúť na Zem tak v tých posledných hodinách by sa s tým nedalo nič robiť. Aj preto vedci vyvíjajú obranný systém Zeme, ktorý by prípadne hrozby z vesmíru zničil. Zatiaľ je tento plán iba na papieri.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Asteroid

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.