Žiab a mlokov v poslednej dobe ubúda. Chýba im hmyz a zabíjajú ich plesne

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Z niektorých slovenských lokalít dokonca úplne vymizli.

Rok čo rok máme stále menej a menej žiab a mlokov. Z niektorých slovenských lokalít dokonca úplne vymizli. Ekológovia a biológovia zatiaľ nevedia odhadnúť, čo presne spôsobí tento veľký úbytok v ekosystéme, no mohli by to byť až lokálne ekologické katastrofy.

Keď sa na jar oteplí na viac ako desať stupňov, žaby migrujú zo zimovísk k vodným plochám, aby sa rozmnožili. Aktivisti im pravidelne pomáhajú pri frekventovaných cestách.

Pri nádrži Hrabovo pri Ružomberku ešte pred 15 rokmi prenášali cez cestu 8 až 10-tisíc ropúch. „V súčasnej dobe ten stav klesol a prenášame, alebo do jazera sa dostane tak okolo 700 až 800 kusov žiab," uviedol strážca NP Veľká Fatra Miroslav Gejdoš.

Čierňava malých žubrienok je už zriedkavým obrázkom. Príčiny mohutného ubúdania žiab či mlokov siahajú desiatky rokov dozadu. „Najväčší problém je chemizácia, zlé lesné hospodárstvo, zlé poľnohospodárstvo, totálne odvodňovanie krajiny," vysvetlil odborník na obojživleníky Ján Kautman.

Veľké starosti robí žabám úbytok hmyzu. Pomôcť môžeme úplne všetci - zodpovedným prístupom k prírode. Odborníci odporúčajú okrem iného budovať nové mokraďové biotopy. Navyše žaby a mloky začali vo svete vo veľkom hubiť aj nové plesňové choroby.


RUŽOMBEROK/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme žaby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.