Zomrel jediný ľadový medveď na svete, ktorý sa narodil v tropickom prostredí

Ľadový medveď Inuka sa dožil 27 rokov.
Zdroj: Facebook/WildlifeReserve

Singapurská zoo sa ho pre podlomené zdravie rozhodla utratiť.

V Singapure zomrel jediný ľadový medveď, ktorý sa narodil v tropickom prostredí. Na svet prišiel pred 27 rokmi v zoologickej záhrade, dožil sa pritom o desať rokov viac, ako sa dožívajú medvede jeho druhu vo voľnej prírode.

Nedávne veterinárne vyšetrenie ukázalo, že populárny ľadový medveď Inuka trpel artritídou, ušnou infekciou a mal aj problémy so zubami. Slabnúce končatiny mu znemožňovali pohyb. Singapurská zoo sa ho preto rozhodla utratiť. 


„Z humánnych dôvodov sme spoločne urobili náročné, no potrebné rozhodnutie. Inuku sme neprebrali z anestézie," citovala BBC zoologickú záhradu.

„Aj napriek tomu, že by sme chceli, aby bol s nami čo najdlhšie, museli sme myslieť na jeho dobro. Jeho zdravotné problémy sa dostali do takého bodu, že lepšie pre neho bolo zbaviť ho celkového trápenia," vysvetlil zástupca riaditeľa singapurskej Wildlife Reserve Cheng Wen-haur.

Singapur, kde denná teplota neklesne pod 25 stupňov Celzia, je zvláštnym miestom pre ľadového medveďa. Inuka však žil v klimaticky prispôsobenej ohrade so životnými podmienkami ako v tundre.

Aktivisti a ochrancovia zvierat protestovali, aby polárne medvede žili v Singapure, táto zoo totiž mala okrem Inuku aj troch ďalších. V roku 2006 správcovia zoologickej záhrady oznámili, že už ďalšieho medveďa tohto druhu neprivezú.

SINGAPUR/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.