Zahynul najstarší pavúk na svete. Neuveriteľné, koľko sa dožil rokov

Najstarší pavúk na svete
Najstarší pavúk na svete Zdroj: Curtin university

Paradoxne ho zabila jedným bodnutím osa.

Najstarší pavúk na svete zahynul v Austrálii vo veku 43 rokov. Pravdepodobne by žil ďalej, nebyť bodnutia osou. Podľa vedcov totiž nezomrel na starobu.

Doterajší oficiálny rekord držala 28-ročná mexická Tarantula. Austrálsky pavúk ho prekonal takmer dvojnásobne.

Pavúk v „stredných rokoch" bol z podradu vtáčkarov, po latinsky zvaný Gaius villosus. Objavili ho v roku 1974 a dostal identifikačné meno „číslo 16". Vedci ho skúmali niekoľko rokov. Umožnil im dozvedieť sa viac o živote pavúka. Tento druh sa vyskytuje po celej Austrálii.

"Podľa nášho názoru je to najstarší exemplár pavúka, ktorý bol sledovaný. Jeho dlhá história nám dovolila dozvedieť sa viac o správaní týchto pavúkov a populačnej dynamike," povedala výskumníčka Leanda Masonová z univerzity v Curtin na západe Austrálie.

"Vďaka Barbarinmu rozsiahlemu výskumu sme dokázali zistiť, že dlhovekosť vtáčkarov je daná ich biologickým cyklom a najmä spôsobom, akým žijú v buši, ich usadenou povahou a ich metabolizmom," dodala Masonová.

Spomínaný pavúk bol skúmaný v prirodzenom prostredí. Samičky vtáčkarov trávia väčšinu svojho života v rovnakej nore a jej blízkosti.

Vtáčkare zvyčajne žijú päť až 20 rokov. Pre ľudí nepredstavujú veľkú hrozbu, ich uhryznutie ale môže byť bolestivé, uviedol portál time.com.

SYDNEY/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Austrália

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.