Nechcený unikát: Bratislavskú nulovú eurobankovku vytlačili s chybou

Nulová eurobankovka s Bratislavským hradom.
Zdroj: facebook.com/Euro Souvenir Slovensko

Zisťovali sme, či ju tak budú aj predávať.

Nulové eurobankovky sa začali tlačiť v roku 2015 postupne naprieč všetkými štátmi eurozóny. Vyobrazené je na nich kultúrne dedičstvo tej-ktorej krajiny. Tento koncept si získal srdcia turistov, ale aj zberateľov.

Tí slovenskí sa už môžu tešiť na ďalšiu nulovú eurobankovku. Po Pamätníku SNP v Banskej Bystrici a hrade Červený Kameň, bude na ďalšej vyobrazený Bratislavský hrad. Pri tlači v poradí tretej nulovej eurobankovky však zapracoval tlačiarenský škriatok.

V názve hradu vypadlo písmenko "S", a tak v tlačiarňach vytlačili 5 000 kusov suveníru pre zberateľov s chybou. V Euro Souvenir Slovensko nám potvrdili, že o chybe vedia a veľmi ich to mrzí. Avšak aj napriek chybe sa rozhodli bankovku zaradiť do predaja. 

Zdroj: facebook.com/Euro Souvenir Slovensko

„Nebolo už dostatok času na výrobu novej várky bankoviek a nechceli sme zberateľov ukrátiť o tento už vopred avizovaný zberateľský kúsok. To, že na bankovke je vynechané jedno písmeno jej však na zaujímavosti a hodnote nič neuberá, práve naopak. Takéto alebo podobné prevedenia, či už bankoviek, poštových známok alebo mincí, ktoré sa objavujú len veľmi sporadicky, sú medzi zberateľmi veľmi vyhľadávané a ešte viac cenené ako tie správne vydania," odôvodnili rozhodnutie ponechať ju v predaji.Zdroj: Facebook/Euro Souvenir Slovensko

Chybnej nemeckej eurobankovka narástla hodnota

Poskytli nám podobný príklad z Nemecka, kde sa im tiež podarila chyba. „Dôkazom toho je napríklad aj vydanie nemeckej bankovky z roku 2018 pre MINIATUR WUNDERLAND, kde sa v dotlači omylom pridalo do názvu písmeno „E" a vzniklo z toho MINIATURE WUNDERLAND. Cena za takúto bankovku je približne 40 eur oproti cene 3,50 za správne vyhotovenie," napísali.

Zdroj: facebook.com/Euro Souvenir Slovensko

Bankovka s Bratislavským hradom bola od začiatku plánovaná ako lákavý zberateľský kúsok, ktorý budú prezentovať na Bratislavských zberateľských dňoch.

„A toto prevedenie z neho robí ešte väčšie lákadlo, nakoľko je už teraz jasné, že ak by sa aj realizovala dotlač, toto prevedenie už zostane limitované na max 5 000 kusov. Ak sa na zberateľských dňoch nevypredá celé množstvo, zostávajúce kusy budú zničené a nepôjdu už do predaja," dodali Euro Souvenir Slovensko.

Aj Košice budú mať nulovú eurobankovky

Jednu bude zdobiť Dóm sv. Alžbety a druhú zvieratá zo Zoologickej záhrady Košice. Do ponuky by sa mali dostať v turistických infocentrách Košíc v priebehu mája a neskôr aj v mestskej zoo.

Zdroj: TASR

Prvá košická bankovka s katedrálou vychádza v limitovanej edícii päťtisíc kusov, z toho polovicu reálne dovezú na slovenský trh. Motív so zvieratami, tigrom, tuleňom a pelikánmi, bude mať taktiež päťtisíc kusov, v prípade záujmu je možná dotlač. Na druhej strane bankoviek sú slávne európske pamiatky ako Eiffelova veža, Brandenburská brána alebo Koloseum.

Pozrite si archívnu reportáž Ľuba Fronka z Banskej Bystrice, z predaja prvej nulovej eurobankovky. Tá spôsobila doslova šialenstvo. Ľudia stáli v obrovskej fronte, aby ju kúpili.


BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Eurobankovka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.