Na povale našli zabudnutú vázu. Vydražili ju za hotový majetok

Vzácna čínska váza
Vzácna čínska váza Zdroj: Reuters

Vydražili ju za viac ako 16 miliónov eur.

Za viac ako 16 miliónov eur vydražili v utorok v Paríži starožitnú čínsku vázu, ktorú náhodou objavila istá francúzska rodina na povale vidieckeho domu. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie aukčnej spoločnosti Sotheby's.

Porcelánové dielo vyzdobené maľbou s motívom krajiny, ktorej súčasťou sú jelene a žeriavy, pochádza z éry čínskeho cisára Čchien-lung vládnuceho v 18. storočí. Vyrobené bolo v cisárskych dielňach mesta Ťing-te-čen.

Totožnosť kupujúceho nebola zverejnená, podľa hovorkyne Sotheby's však bol na dražbe osobne prítomný. Spolu s poplatkami ho bude váza stáť necelých 16,2 milióna eur. Hodnota diela bola pritom odhadovaná na 500 000-700 000 eur.

Nič netušiaca rodina priniesla vázu v škatuli od topánok priamo do parížskej pobočky Sotheby's, kde experti zistili jej vysokú hodnotu. Predpokladá sa, že jeden z predkov rodiny ju kúpil koncom 19. storočia takisto v Paríži. Starí rodičia predávajúceho zdedili vázu od strýka, ktorý zomrel v roku 1947.

Vydražená váza typovo patrí do tzv. Famille Rose - "rodiny" čínskeho porcelánu s prevažujúcimi ružovkastými odtieňmi. V súčasnosti je však známa iba jedna ďalšia váza podobného tvaru a štýlu. Nachádza sa v parížskom Guimetovom múzeu ázijského umenia.


PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Váza

Dôležité udalosti