Mladý Slovák patrí medzi najrýchlejších. Rubikovu kocku zloží aj nohou

Dalibor Mrška.
Zdroj: TV Markíza

Spolužiaci hovoria, že keď sa pripravuje na súťaž, nedá sa s ním vôbec baviť.

Dokážete zložiť Rubikovu kocku? Mnohí to nezvládnu vôbec. Iní potrebujú hodiny. Jeden z najrýchlejších ľudí na svete, ktorí známy hlavolam hravo zložia, žije aj na Slovensku. Čo myslíte, koľko mu to trvá?

Necelých 15 sekúnd. Za taký čas si Dalibor Mrška so svetoznámym hlavolamom poradí. Pri pohľade na jeho prsty, ktoré sú rýchlejšie než u husľového virtuóza, sa človek len udivene prizerá. Prvú kocku pritom dostal iba pred štyrmi rokmi. „Ja som sa potom nad tým štyri dni trápil, že ako ju vlastne poskladať a potom sa mi to podarilo. A začal som sa tomu venovať súťažne," spomína si Dalibor.

Najsilnejšou zbraňou mladého stredoškoláka je však špeciálna disciplína. „Môj najväčší úspech je v tejto kocke "Skewb", v ktorej som dosiahol 1,70 sekundy súťažne, ktorý ma zaradilo ako piateho najlepšieho na svete," pochválil sa úspechom mladík.

Určite ste ani vy nevedeli, že existuje niekoľko stoviek druhov Rubikových kociek. Zloženie každej z nich si však vždy vyžaduje to isté. „Dobrý "speedcuber" musí mať rýchle prsty, dobrú pamäť a dobré priestorové vnímanie," hovorí.

Spolužiaci Jano a Tomáš si už zvykli, že na internáte s nimi býva majster na Rubikovu kocku. „Keďže on trénuje dosť intenzívne, tak je to niekedy ťažké s ním byť na izbe, ale vždy mu fandíme, keď je súťaž," opísal Ján Kučera.

Ďalší spolubývajúci Tomáš Kubica dodáva: „ No tak mne sa z toho dosť točí hlava, keď vidím ako rýchlo to skladá tými rukami a mňa sa to raz snažil naučiť a vôbec som to nemohol chytiť do rúk."

Špecialitou je akási exibícia pri skladaní nohami. „K skladaniu nohami som sa dostal, keď ešte nebol na Slovensku stanovený žiadny slovenský rekord, tak vtedy to bola pre mňa taká ľahká výzva," tvrdí.

V posledných rokoch začala popularita Rubikovej kocky znova narastať. Dalibor však už na prekonávanie rekordov nehľadí. Voľný čas chce venovať programovaniu, ktoré by ho raz mohlo živiť.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rubikova kocka

Dôležité udalosti