Takto to vyzerá v Kosove po desiatich rokoch nezávislosti

Kosovo si pripomína tento rok 10. výročie vyhlásenia samostatnosti.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Na poriadok stále dohliadajú vojská misie KFOR.

Vysoká nezamestnanosť a chudoba. To je obraz nezávislého Kosova po desiatich rokoch. Krajinu však pomaly objavujú turisti.

Ekonomika Kosova stále patrí medzi najmenej rozvinuté v rámci Európy. Kosovčania sa sťažujú, že nemajú prácu a politici podľa nich stále riešia iba nacionálne problémy.

Pribúdajú kilometre nových diaľníc. Prekvitá tu najmä stavebníctvo. Hlavné mesto Priština je plné nových moderných budov. Namiesto rozstrieľaných domov vidieť novostavby. To je žiaľ to jediné, čo zatiaľ ekonomiku ťahá. 

Kosovo si pripomína tento rok 10. výročie vyhlásenia samostatnosti. Odvtedy sa v krajine veľa zmenilo. Začínajú ju pomaly objavovať aj turisti. Najmä tí z Ázie. Cestovať do Kosova je nutné iba s platným pasom. 


Ako je to s bezpečnosťou v tejto krajine? Tá je po 10 rokoch v Kosove stabilná. No na poriadok stále dohliadajú vojská misie KFOR. V Kosove pôsobia od roku 1999 – teda od bojov medzi vojskami Federálnej armády Juhoslávie a Kosovskou oslobodzovaciou armádou – UČK.

Jednotky KFOR postupne nechávajú svoje kompetencie miestnej polícií. Kosovo ešte stále zápasí so slabou justíciou. Pritom je to jedna z podmienok zrušenia vízového styku s Európskou Úniou. Pomocnú ruku mu dlhé roky podáva práve ona.

Približne dvojmiliónové Kosovo je stále na nože so Srbskom. Napätie ešte cítiť na severe územia. Až 81% Srbov sa vyjadrilo, že je proti uznaniu samostatnosti regiónu. A zvyšok sveta tiež svoj názor výraznejšie nemení.


PRIŠTINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kosovo

Dôležité udalosti